Томићевићу и Зорићу сребро
Олимпијски вицешампиони из Рија Марко Томићевић и Миленко Зорић отпутовали су у Пловдив на Европско кајакашко првенство да бране бронзу освојену прошле године у Москви, а одбранили су – сребро.
У међувремену је мађарски репрезентативац Домбвари, који је с Хуфнагелом освојио друго место у кајаку двоседу на 1.000 метара, ухваћен у допингу, па ће Европска кајакашка асоцијација прерасподелити медаље и сребрна медаља ће припасти нашем двојцу.
У суботу у финалу Томићевић и Зорић су потврдили да су друга најбоља посада света. Стазу су превеслали за 3:13,780 минута и освојили друго место иза Немаца Хофа и Гроса (3:12,724). Треће место припало је Шпанцима Кубелосу у Пењи (3:14,056), а Хуфнагел је с новим партнером Иљешом довеслао до четвртог места (3:14,160). Остали финалисти већ на половини стазе испали су из трке за медаље.
Немци су одбранили шампионску титулу из Москве, а Томићевић и Зорић сребро које још нису ни добили и као и у Рију потврдили свој рејтинг. Прву медаљу, бронзану, освојили су на Светском првенству у Москви 2013. када су испред њих били Словаци Влчек и Тар и Аустралијанци Валас и Лахлан. До друге светске брозе дошли су 2015. у Милану када су победили Немци Грос и Рендшмит, а Валас и Лахлан поново освојили сребро. У Рију у олимпијском финалу Томићевић и Зорић су надмашили и Аустралијанце и Словаке, а делић секунде недостајао је да надмаше и олимпијске шампионе Гроса и Рендшмита. У Пловдиву Грос је поново завеслао с 35-годишњим Хофом, који је у Рију довеслао до злата у четверцу, и одбранио шампионску титулу. Двосед у којем весла Грос, било с Рендшмитом или Хофом, једина је посада коју наш двосед није савладао. Они су им последња препрека до злата...
– На самом старту кренуо сам раније и ударио у стартни блок и само то могу нама, односно себи, да замерим. На 500 метара издвојили смо се од осталих и до самог краја борили смо се са Шпанцима за сребро и изборили. Немци су нам мало више одмакли да би их достигли, али то није изненађење. Хоф је сада сео у тај чамац и он је још бољи него у Рију. Одлично сам се осећао током трке. Нама остаје да до Светског првенства урадимо све да им се што више приближимо – рекао је Марко Томићевић.
Миленко Зорић је додао:
– У јако смо доброј форми. Стартовали смо мало лошије, али нисмо се забринули јер знамо да можемо да се носимо с осталима. На 500 метара почели смо да нападамо и успели да дођемо до другог места. Немци су сада још јачи него у Рију, а томе је допринео Хоф. Нама сада предстоји краћи одмор, па пет недеља припрема за Светско првенство и надам се да ћемо успети да будемо бар мало бољи него овде...
У много бољој форми на Светском шампионату требало би да буду наши четвороседи, поготово мушки. У А финалима остварили су мање него што су очекивали.
Николина Молдован, Милица Старовић , Кристина Бедеч и Оливера Молдован, бронзане са Светског купа у Београду, прижељкивале су сличан пласман, али нису успеле да стигну до победничког постоља. Старт им је био лош. Мађарска је одбранила прво место с 1:30,742 иако у чамцу није била ниједна из московског шампионског састава. Ново злато освојиле су Луц, Такач, Недвецки и Вад. Пољакиње Влодарчик, Миколајчик, Пулавска и Колодзејчик освојиле су сребро (1:31,596), а Украјинке Кишасова, Тодорова, Повх и Хришун бронзу (1:31,624). Време нашег четверца било је 1:32,532.
На пола стазе први, а на крају последњи. То је најкраћи опис учинка у финалу нашег четвороседа на 500 м у саставу Небојша Грујић, Марко Новаковић, Стефан Векић, Владимир Торубаров. С 1:20,304 заостали су за трећепласираним Белорусима само за 1,168 секунди, али били су последњи.
У недељу у А финалима још осам наших посада и једна паракајакашка учествоваће у борби за медаље. Поред финалиста, пласман у А финала у петак су избориле сестре Николина и Оливера Молдован (К2, 500 м), Милице Старовић (К-1, 500 м), а у неолимпијским дисциплинама Дејан Пајић и Ервин Холперт у двоседу на 500 м, и са Симом Болтићем и Драганом Ханчовским у четвороседу на 1.000 м (без квалификација).
У суботу у квалификацијама на 200 м сестре Молдован у двоседу и Старовећева у једноседу обезбедиле су себи још једну шансу да освоје медаљу, а Марко Драгосављевић, двоструки сениорски шампион Европе (2014, 2015) на овој стази морао је у полуфинале, јер је у квалификационој трци само победник ишао директно у финале, а то је био Британац Лајам Хит, олимпијски и европски шампион. Хитово време било је 34,424, а Драгосављевићево 35,328. У полуфиналу Драгосављевић је имао бољи резултат и од Хитовог – 34,282.
Најпријатније изненађење од наших репрезентативаца приредила је кануисткиња Николина Мијушковић, вишеструка јуниорска шампионка Европе. У свом дебију на сениорским шампионатима успела је да се пласира у А финале у једноклеку на 200 метара, новој дисциплини олимпијског програма. Мијушковићева је с 49,300 секунди освојила дуго место у полуфиналу и заједно с победницом Пољакињом Боровском (48,940) и трећепласираном Чехињом Јежовом (50,212) изборила место у А финалу.
За медаље на стази од 200 м бориће се и паракајакаш Вук Радовановић (КЛ2), док је Арсен Арсеновић (КЛ3) стигао до Б финала.
У недељу – А финала
7,55ч, КЛ2, 200 м: Вук Радовановић.
9,05 ч, К1, 500 м: Милица Старовић.
9,39ч, К4, 1.000 м: С. Болтић, Д. Пајић, Е. Холперт, Д. Ханчовски
9,54 ч, К2,500 м: Н. Молдован, О. Молдован.
10,23 ч, К2, 500 м: Д. Пајић, Е. Холперт.
12,05 ч, К1, 200 м: Милица Старовић.
12,24 ч, К1, 200 м: Марко Драгосављевић.
12,37 ч, Ц1, 200 м: Николина Мијушковић.
12,43 ч, К2, 200 м: Н. Молдован, О. Молдован
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.