Завршена контрола дечјих игралишта
Секретаријат за инспекцијске послове у последња два месеца, тачније од 8. маја, преконтролисао је 1.290 дечјих игралишта која одржава ЈКП „Зеленило Београд” и то у десет централних општина – Старом граду, Палилули, Звездари, Врачару, Вождовцу, Чукарици, Раковици, Земуну, Савском венцу и Новом Београду.
Проверавана је и исправност ограда око игралишта, клупа, ђубријера, зелених површина, сливника и шахтова, уредност и исправност стубова јавног осветљења, као и паркирање на јавним зеленим површинама.
– Неуредни и неисправни реквизити за игру затечени су на 89 игралишта за децу, а у 1.202 били су у исправном стању. Осим реквизита, на 90 контролисаних локација, зелене површине су биле неуредне са непокошеном травом и расутим ситним смећем. Неуредан или неисправан мобилијар био је на 93 локације, застори на 63, шахтови и сливници на 10, ограде на девет места. Приликом контроле, у парковима нису затечена непрописно паркирана возила – прецизирала је Соња Подунавац, в. д. секретара за инспекцијске послове.
Она је додала да је за отклањање свих утврђених недостатака донето 159 решења и дато 98 налога, а до окончања акције комунална инспекција ће контролисати и извршење мера наложених решењима.
Како су у „Зеленилу” објаснили, њихове службе су одмах после добијених налога интервенисале, а постојећа оштећења су уклоњена.
– Наши радници сваког дана обилазе сва дечја игралишта. Уколико уоче да је неки реквизит поломљен или оштећен, они га, ако је то могуће, мењају. Уколико није, он се уклони и однесе у нашу столарску радионицу. Када буде поправљен и атестиран, поново се враћа на игралиште. До оштећења реквизита најчешће долази у вечерњим часовима јер се на игралиштима, када оду деца, окупљају тинејџери и они мало старији од њих. Није реткост да се и они пењу на дечје реквизите и клупе, оштећују их или бацају отпад из ђубријера. Због тога ми свакодневно и обилазимо игралишта – кажу у „Зеленилу” и истичу да су инспектори затекли непокошену траву, највероватније у периоду између другог и трећег кошења.
– Код нас постоји ритам кошења и зна се шта којој зони припада, односно када се у којој од шест категорија одржавања коси трава – кажу у „Зеленилу”.
Осим ових 1.290 дечјих игралишта која се налазе у одржавању ЈКП „Зеленило Београд”, у граду постоји још стотинак места за игру деце, која углавном нико не проверава.
Како нам је објаснио Марко Стојчић, директор специјализованог контролног тела за безбедност спортских терена и дечјих игралишта, ова игралишта су или у надлежности градских општина и налазе се углавном на јавним површинама, или су у надлежности приватних фирми.
– Постоји и већи број игралишта у оквиру бензинских станица. Ова група игралишта не налази се у систему редовног контролисања, већ се одржавају тако да не постоји писани траг овлашћених лица о контролисању њихове безбедности – каже Стојчић.
На таквим игралиштима најчешћи пропусти су у вези са неадекватном подлогом, затим са окружењем у коме се налазе, а које није безбедно, неправилним распоредом опреме, али њеном исправношћу.
Од ових стотинак игралишта која су ван система „Зеленила” само неколико има сертификат о безбедности. Ситуација је, како каже Стојчић, ипак мало боља него претходних година.
– Стање се поправило када је реч о реквизитима који се постављају јер је генерално на тржишту већи избор квалитетније опреме, а и већа је свест самих наручилаца када је реч о општој безбедности. Оно што се у највећој мери није променило јесте то што они у чијој су надлежности ова игралишта и даље слабо ангажују овлашћена лица за контролу безбедности у складу – каже Стојчић.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.