Прекинут штрајк у „Горењу”
Ваљево – После две обуставе рада, неколико дана преговарања и два одбачена предлога, пре подне је постигнут договор пословодства и синдиката фабрике „Горење апарати за домаћинство” о повећању зарада и укупних примања, тако да најављеног штрајка неће бити.
Споразумом је предвиђено да се од 1. августа за 3.000 динара нето повећају основне зараде запосленима који раде у производњи, као и свим другим запосленима који су директно везани за производњу – у складиштима, одржавању, контроли квалитета – и раде у две или три смене. Према незваничним информацијама, таквих радника је око 1.200 од укупно нешто мање од 1.500 запослених.
Осим тога, договорено је и повећање накнаде у току рада за све запослене у укупном износу од 1.000 динара за оне који раде 22 дана током месеца. Та накнада се са 1.376 повећава на 2.376 динара.
У споразуму који су потписали директор Симон Кумер и председник синдикалне организације ваљевске фабрике расхладних уређаја Слободан Станојловић констатовано је да су се обе стране споразумеле да успоставе социјални дијалог ради решавања питања од интереса за све запослене, синдикат и послодавца и ради потпуног, благовременог, правилног и свеобухватног решавања свих права, обавеза и одговорности запослених код послодавца.
Како се незванично сазнаје, раније је договорено да се запосленима у производњи који су током јула радили у изузетно тешким условима, по великој врућини у погонима без климатизације, једнократно исплати накнада у износу од по 3.000 динара.
На тај начин је, бар за сада, на миран и кооперативан начин решена криза која је наступила прошле среде увече када су радници друге смене, незадовољни тада потписаним споразумом пословодства и синдиката, обуставили рад. После трочасовног прекида машине су ипак покренуте у ишчекивању нових договора. Нова обустава уследила је у петак, јер је предлог који је стигао из Велења, да се зараде повећају по предложеној скали од 426 до 3.000 динара, опет био неприхватљив. Радници су тада нагласили да траже повећање зарада од по 5.000 динара за све оне који су ангажовани у производњи и око ње. Друга и трећа смена у петак нису радиле, машине нису покретане ни у суботу која је требало да буде радна, да би у понедељак радници поново дошли на своја радна места, чекајући наставак преговора у уторак. Они су, показало се, били плодоносни.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.