Зашто је Русија непријатељ Америке
У на моменте бизарној заврзлами око „руских веза” сарадника Доналда Трампа током изборне кампање, обавезно се помиње да је Русија „противничка држава” (adversary state) – дакле непријатељ према коме се треба опходити у складу с тим.
Ова премиса америчког политичког и медијског дискурса била је у оптицају и много година пре Трампа, и као таква се не доказује нити образлаже, једноставно се подразумева. Нова је њена актуелизација уз, у контексту рекло би се специјалне пажње коју Трамп посвећује Путину, повремена упозорења да „председника треба подсетити на то”.
Русија се уобичајено сматра највећим геополитичким ривалом и доживљава као „агресивна сила”, иако за својим интересима подједнако агресивно иду и сви други, а Америка поготово.
Ова ситуација је на неки начин чудна ако се узме у обзир да је прави хладни рат завршен руским поразом: колапсом и распадом Совјетског Савеза као лидера идеолошког блока „комунизма”, који је западни капитализам с разлогом прогласио за свог смртног непријатеља. Без обзира на реалности совјетског система, он јесте био привлачна алтернатива многим земљама које су се ослобађале од колонијалних стега оних истих земаља које су биле у табору Америком предвођеног „слободног света”.
ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.