Повратак пензионера из расејања бољитак за Србију
Када би се у Србију из света годишње вратило 1.000 пензионера српског порекла, са собом би у земљу могли да донесу између 18 и 20 милиона евра, под претпоставком да им просечна минимална примањима варирају од 1.000 до 1.500 евра месечно. У укупну суму која би се расподелила по нашим градовима и селима, а која би значајно могла да утиче на подизање БДП-а, развој мале привреде и услужних делатности, не би ушла само пензија већ и њихова уштеђевина. Она би служила и за потрошњу, реконструкцију и опремање некретнина, путовања, медицинске услуге...
Један део имућнијих лакше би се одлучио и да инвестира у земљу.
Овакав аргумент, део јединственог академског рада са Харвардског факултета за државну управу, направила је мр Марина Швабић, из Калифорније, где је феномен трећег доба све више у фокусу. Идеју о начинима трајне репатријације старијих људи у матицу предочила је недавно на Данима дијаспоре у Београду, када је подсетила јавност да званична Србија не предузима никакве значајне кораке за креирање стимулативног амбијента погодног за повратак наших девизних пензионера.
– Државу као да није брига за своју дијаспору, упркос чињеници да од људи у расејању наша економија годишње убира четири-пет милијарди евра, што представља од осам до десет одсто укупног БДП-а. Са некадашњег министарства за дијаспору, овај ресор је деградиран на управу при МИП-у, без адекватног челника, визије и трајне канцеларије... Зато предлажем новој влади да се у фокус стратегије у првој фази ставе наши старији чланови, пензионери, чији је повратак много реалнији од младих и радно способних. Јер, ова групација од 65 па навише, суштински је једина која се заиста враћа или планира повратак у земљу, кад се за то стекну услови – објашњава Швабићева и подсећа да би тиме унели знатна финансијска средства у земљу, и то кроз страну пензију, али и уштеђевину.

(Фото Р. Крстинић)
Због тога је, додаје она, овај програм финансијски атрактиван, а економски посматрано, то би био својеврсни „увоз потрошача” који би могао да генерише чак 100 милиона евра годишње, уколико би се вратило њих пет хиљада.
– Био би то исплатив посао за државу, уз њена минимална улагања, кроз конкретан развојни пројекат праћен промоцијом Србије као дестинације. За реализацију оваквог програма и повратак старијих из света ипак постоје одређене баријере. Истраживања показују да на путу трајне репатријације, сем емотивних, породичних и културолошких, постоје и други фактори, а највећи је неповерење у медицинско осигурање и квалитет здравствене заштите, зато би решење било у креирању наменских пакета услуга намењених баш овој групи повратника – напомиње она.
И пензионере у дијаспори све више притиска дуготрајна економска и емигрантска криза, посебно у земљама западних економија, класно раслојавање, смањење куповне моћи средњег слоја које нарочито погађа надолазећу старију популацију, али и нестабилност у индустрији здравства и осигурања. То је нарочито присутно у Америци где цене медицинских услуга вртоглаво расту, док се животни век знатно продужио.
– Све то могло би да учини повратак наших старијих из света много атрактивнијим. Ипак, иако је тренд повратка у успону, релативно мали број њих, нарочито пензионера из прекоокеанских земаља, одлучује се на трајни повратак. Да би се број повратника повећао, решење је стимулативна јавна политика. Дугорочно гледано, број повратника онда би могао да буде од 18.000 до 30.000 пензионера годишње, што и представља реални циљ пројекта. Тиме би се се донекле ублажиле и последице одласка младих и радно способних које девастирају нашу економију – закључује мр Марина Швабић.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.