Примаков у Путинову
Медвеђа – На уласку у село Доњи Гајтан, заселак Хаџинци, затиче нас велика табла од ораховог дрвета у дуборезу, са натписом „Путиново”. То је ново име, у част руског председника Владимира Путина, по коме је ово насеље у општини Медвеђа од двадесетак кућа постало познато и ван граница наше земље.
У четвртак је Путиново посетио и Јевгениј Примаков, унук бившег руског премијера и познатог државника. Руска хуманитарна мисија на челу са Примаковом, који је и саветник за међународне односе Вјачеслава Володина, председника руске Државне думе, дошла је пре две године на идеју да поклони Медвеђи најсавременије амбулантно возило.
Реч је о правој малој болници на точковима, вредној више од 100.000 евра. Возило су свечано јуче уручили Примаков и амбасадор Русије Александар Чепурин, а вредан поклон примио је Небојша Арсић, председник општине Медвеђа. Као доктор кардиологије, Арсић најбоље разуме колико је овакво возило са погоном на сва четири точка, драгоцено у спасавању људи у неприступачним планинским селима.
Опрема у комбију, вредна више од 70.000 евра, омогућује све неопходне лекарске захвате и транспорт најтежих болесника до великих медицинских центара. Према речима стручњака, ово је вероватно најбоље опремљено амбулантно возило у Србији. Један од главних донатора је руски милијардер и филантроп Алишер Усманов. План Руске хуманитарне мисије је да настави са даровањем амбулантних возила: следеће треба да буде предато народу у Косовској Митровици, а затим на Палама у Републици Српској.
– Видимо да су овде присутни и наши пријатељи из Српско-руског хуманитарног центра у Нишу. Њихов статус је одавно требало да буде решен, али није, па се зато надамо да неће и ово амбулантно возило неко да прогласи за тенк – поручио је Чепурин приликом примопредаје поклона председнику Арсићу, који је нагласио да Медвеђа може да се одужи Русији гостопримством, с обзиром на то да ова општина има велике туристичке потенцијале и аеродром у Нишу удаљен свега 90 километара.
– Трудимо се да урадимо нешто корисно за српску браћу, радимо од срца и наставићемо то да чинимо, будите сигурни – одговорио је руски амбасадор.
Поводом свечаног догађаја, у центру Медвеђе наступило је културно-уметничко друштво деце из основне школе. Неколико стотина окупљених грађана бурно је поздрављало госте из Русије, док је амбулантно возило са свечано укљученом ротацијом – као на некој паради пролазило кроз Медвеђу.
Иста слика и прексиноћ. Велики број људи окупио се на јубиларним 20. „Гејзерским ноћима” у Сијаринској бањи. Када је водитељка програма најавила присуство Јевгенија Примакова, уследиле су праве овације. Руске романсе и вреле здравице у част Примакова и Путина, Србије и Русије, наставиле су се до дубоко у ноћ покрај чувеног гејзира који избацује топлу воду десетинама метара увис.
Следећег јутра – одлазак Примакова у Путиново. После Берлинског конгреса 1878, ту су се доселили Срби из Црне Горе да чувају границу. Удаљено је 15 километара од административне линије са Косовом и Метохијом, а Гајтанска долина, са околним висовима већим од 1.400 метара надморске висине, богата је шумом, водом и полудрагоценим зеленкастим каменом којим се овде поплочавају чак и путеви, или се уграђује у зидове кућа и штала. Одувек је овде важило правило – није важно колико има кућа и људи, већ колико пушака, јер су „Путиновци” генерацијама служили као граничари. На неки начин тако је и данас.
Пре пола века на овом подручју живело је више од хиљаду мештана и хиљаду говеда, имали су цркву и школу са 120 ђака. Данас у Путинову има једва двадесетак махом старијих житеља, па више личи на неки планински дом за пензионере. У самој Медвеђи живи више од 7.000 становника, од којих су 407 Албанци, док је раније албанско становништво чинило трећину укупне популације, али су се последњих година многи преселили – неко на Космет, остали у иностранство.
Легенда каже да народ у Путинову јако воли две ствари: ракију од дивље крушке и Русију. Тако су мештани Малиша Петрушић и Момчило Делибашић дошли на идеју да заселак Хаџинце преименују у Путиново. Није им се допадало старо турско име њиховог места и једне зиме су, уз мезе и врућу ракију, спојили ове две љубави и одлучили. Остаће упамћено да је коначан предлог дао Мома Делибашић, а од 15 присутних на гласању, сви су подржали. По закону, ова њихова одлука са две трећине од укупног броја становника је довољна, а сада преостаје само да се име промени у катастру, за шта је покренута процедура. Променили су и име ракије – некад су је звали крушка, а данас је путиновка.
Мештани тврде да Путин зна да има свој заселак у Србији. Наводе како им је долазио чувени новинар и један од директора руске државне телевизије Владимир Соловјов и направио неколико репортажа из Путинова. Затим се прича са телевизије пренела на портале и друштвене мреже и постала прави хит у Русији.
Примакова су у Путинову дочекали свечано, уз богату трпезу – и наравно ракију путиновку. Милутин Петрушић Сердар, уз гусле је певао о Косовском боју и на крају позвао Примакова да пренесе Путину: „Чекамо руског председника у нашем селу. Поручи му да слободно може да слети овде. Ми ћемо оборити дрвеће и направити место за слетање, јер ја знам да он има авион који може вертикално да слети. Знам да има и ракете шест пута брже од звука и зато му реци да га чекамо.” Јевгениј Примаков је обећао да ће пренети Путину поруку из Путинова.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.