Вучић: Добро је да се чују различити ставови о Космету
Председник Србије Александар Вучић каже је да је добро што се чују различити гласови о Космету, од идеје Бориса Тадића о столици за Косово у УН до Војислава Шешеља који је помињао Лазареву клетву. Вучић је рекао и да је добро што су од министара у Влади Србије стигла још три-четири предлога. Истакао је да је упутио позив на дијалог, да решења нису готова и да то није пут ка признању Косова. „Ово је само позив на дијалог, решења нису готова. Прекините да измишљате на свим странама. Нећу да излазим са решењима док не чујем ставове комплетног друштва”, навео је Вучић и нагласио да је добро да се учествује у дијалогу и да се чује свако мишљење.
„Онда ћемо да седнемо са грађанима и разговарамо шта је могуће, а шта је то што не смемо да изгубимо”, рекао је Вучић после обиласка новоизграђеног Центра за вантелесну оплодњу у Клиничком центру Крагујевац. Поводом навода некадашњег председника републике Бориса Тадића да треба размислити о томе да се Косову да столица у УН, садашњи председник је рекао да је добро што Тадић учествује у дијалогу, „макар му то није била идеја кад је био на власти”. „Добро је што су се људи ’отворили’ и што говоре шта мисле”, рекао је Вучић и додао да ћемо тако моћи да видимо „шта је реално, шта могуће, а шта не смемо да изгубимо ни по коју цену.”
„Мој позив на дијалог не значи признање Косова”, нагласио је Вучић и поручио „светским силама” да не воде српску политику.
Он је то рекао поводом питања новинара како коментарише изјаву руске историчарке Елене Гускове да отварање дијалога води признању Косова. Председник Вучић тврди да је Србија данас више него икада пре изложена различитим притисцима, са различитих страна.
„Нико није задовољан позицијом Србије, јер је она независна држава и брине о својим интересима у условима све већег сукоба великих сила, када протерују 750 и више лица из дипломатских представништава, па је разумљива заоштрена реторика”, оценио је Вучић, додајући да Србија не седи на две столице, већ да, како је рекао, Србија има своју, српску, столицу и неће ничију туђу.
Пре посете Крагујевцу председник Србије је дао интервјуу швајцарском дневнику „Блик” у коме је истакао да жели да се отворено и фер разговара о решењу косовског конфликта, нагласивши да ће та дебата имати за све нас лековито дејство.
„Лако је рећи – идите и борите се за Косово. Међутим, то нас је увек водило у рат. Желим да кренем новим путем – за Србију. Иако Срби за то још нису спремни, нећу попустити, јер ће та дебата за све нас имати лековито дејство, без обзира на то да ли ћемо постићи добар резултат или неуспех”, објаснио је Вучић.
Председник Србије је подвукао да ће ако обе стране не буду спремне да нешто изгубе конфликт вечно трајати, а то шкоди обема странама. Подсећајући да је био најмлађи посланик, након тога најмлађи министар и премијер и сада најмлађи председник, оценио је да је најбољи човек за тај задатак јер нема више никаквих личних амбиција. Истакао је да би било боље данас пронаћи решење него за 100 година, јер се једном конфликт мора решити, а Србија је спремна на постизање компромиса.
Министар спољних послова Ивица Дачић оценио је да је разграничење на оно „што је српско и што је албанско” и „једино могуће трајно компромисно решење” у предстојећем дијалогу о Косову и Метохији. У ауторском тексту за „Блиц” најавио је да ће са председником Вучићем, који је и покренуо питање унутрашњег дијалога о Космету, проверити могућност разграничења на том простору.
„У договору Срба и Албанаца то је једино могуће трајно компромисно решење, уз посебан статус за наше цркве и манастире и уз Заједницу српских општина на југу Косова. Ако се испостави да је то немогуће, или да је неприхватљиво, нећу бити несрећан него ћу пробати да дам допринос у проналажењу трајног и реалног решења”, рекао је Дачић.
Потпредседник владе Расим Љајић сматра да Србија мора да покаже дозу државног прагматизма у решавању питања Косова и тврди да је стање замрзнутог конфликта, које нуде многе политичке странке, против интереса Србије. „Све док Срби доле живе – та шанса постоји. Како време одмиче сигурно је да ће њихов број бити мањи, јер живе у јако тешким условима, а преговарачка позиција биће гора. Опција замрзнутог конфликта апсолутно не одговара Србији”, истиче Љајић.
Каже да је и зато добро што је Вучић изашао са идејом да се убрза решавање питања Космета јер „можемо доћи у стање пузеће независности за коју Србија ништа неће добити”. Љајић предлаже нормализацију у три фазе, уз пријем Косова у све међународне организације, изузев Уједињених нација и без признавања од стране Србије, а заузврат бисмо тражили конкретну финансијску корист. Додаје и да Србија мора да покаже дозу државног прагматизма – да ако чинимо концесије, за те концесије морамо нешто да добијемо.
За то време потпредседник косовске владе у техничком мандату Бранимир Стојановић каже да Срби са КиМ подржавају иницијативу председника Вучића о унутрашњем дијалогу, јер су, како каже, свесни околности у којима живе. „Трпели смо у прошлости, а последице осећамо и данас због популистичких одлука, изјава, због лицемерја многих који су у прошлости управљали Србијом, а данас би да држе лекције о патриотизму”, рекао је Стојановић. Поручује и да Срби имају потпуно поверење у председника Србије и иницијативу за дијалог, јер знају да је и до сада доносио одлуке водећи рачуна пре свега о обичном човеку, а не политичким поенима.
„Потпуно смо посвећени и опредељени да останемо у својим домовима, да очувамо српско име и презиме на Косову и Метохији и обезбедимо боље услове за живот генерацијама које долазе после нас”, рекао је Стојановић.
У наредних пет година имамо доста посла
На питање колико намерава да остане на власти, Александар Вучић одговорио је да нема сумње да би и на следећим изборима победио, али да се можда неће кандидовати. „У наредних пет година имамо доста посла, а онда наступа време да неко други преузме тај посао. Онда можете сви, који сте скептични, рећи да сте погрешили”, поручио је Вучић у интервјуу за „Блик”. На опаску да у Босни не верују да је човек помирења, рекао је да је, према истраживањима у тој земљи, поред Владимира Путина најомиљенији страни политичар, као и да не крије своју прошлост. „Не стидим се да кажем да сам се променио. Само се магарци не мењају. Поносан сам да то сваког дана показујем и да ми грађани верују”, објаснио је Вучић. Додао је да не може да каже да се стиди, али да анализира своје грешке и да је и даље поносан Србин, али да данас зна да се живот не састоји од тога да поседујете неки камен, већ да треба побољшати свакодневицу грађана.
Када је реч о изјави председнице владе Ане Брнабић, да се Србија већ одлучила између Русије и ЕУ, Вучић је, како преноси Танјуг, казао да не зна да ли је то рекла, али да је Србија одавно донела своју одлуку, а она нас води у ЕУ. „Међутим још нисмо чланица и мој задатак је да негујемо што боље односе са Русијом”, казао је Вучић. Говорећи о избеглицама, председник је изјавио да је стање у Србији много боље и да се наша земља никада није гласно жалила чак и када је пролазио највећи број избеглица. „Ми знамо шта значе избеглице. Током рата у Југославији 30 припадника моје породице је побегло у Србију”, казао је председник, најавивши да ће се Србија ако се понови избеглички талас из 2015. понашати исто и засигурно неће подизати ограде.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.