Споран избор првих нотара
Управни суд Републике Србије поништио је решења о именовању троје јавних бележника за град Београд. Пресуде, у које је „Политика” имала увид, донете су 14. јула ове године, а решења о именовању су поништена јер приликом њиховог доношења „нису примењене и неправилно су примењене одредбе Закона о јавном бележништву, Устава и Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода”.
Према незваничним информацијама, поништена су решења о именовању Славољупке Павловић, јавног бележника за Нови Београд, Миодрага Глишића за Савски венац и Тање Остојић за Чукарицу. Сви они, према истим информацијама, именовани су за нотаре решењем министра правде од 1. августа 2014. године. Након пресуде Управног суда они су престали са радом, али ће одлуке које су доносили у протекле три године остати на снази.
Према речима Боривоја Марковића, који је поднео тужбе у име кандидата који нису изабрани на јавнобележничку функцију, ово су само прве три одлуке донете по поднетим тужбама.
– Поднете су 94 тужбе, а колико ми је познато, ово су једине три одлуке које су донете. По неким предметима још поступа Управни суд, док се поједини налазе пред Уставним судом – каже Марковић за „Политику”.
Занимљиво је да су у „првом кругу” избора јавних бележника именована управо 94 јавна бележника и да су сва та именовања тужбама поднетим Управом суду оцењена као спорна. Тадашњи министар правде Никола Селаковић именовао је „само” 94 нотара, иако је Закон о јавном бележништву предвиђао именовање њих сто.
У тужбама које су Управом суду поднете 30. септембра 2014. године подносиоци су указали да су међу члановима испитне комисије, која је именована у априлу 2013. године, била и три члана конкурсне комисије, због чега, како су навели, није било могуће обезбедити њихову непристрасност, с обзиром на то да су знатан број кандидата за именовање баш они испитивали. То је, наводи се у тужбама, довело до тога да кандидати који су полагали испит пред другом испитном комисијом 2012. и 2013. године не буду равноправни, због чега им радна места нису била доступна под једнаким условима.
– Конкурсна комисија није применила одредбе Закона о јавном бележништву, којима је дефинисано који ће се критеријуми узети у обзир приликом избора између више кандидата, а то су: успех на правосудном и јавнобележничком испиту, врста послова које су кандидати до тада обављали и резултати које су постигли у дотадашњем раду – наводи се у тужбама које је уважио Управни суд.
У усвојеним тужбама додаје се да о начину на који је с кандидатима разговарано постоје тонски записи, из којих може да се закључи да није са свима разговарано на исти начин, да нису свима постављана иста питања и да време разговора са њима није било једнако. Наводи се и да је комисија вршила увид у документацију само неких кандидата, док биографије неких од њих није ни прочитала.
– Утисак комисије ни у једном акту није прописан као критеријум за предлагање кандидата – наводи се у уваженим тужбама.
Пресуде Управног суда у којима се налаже поновно одлучивање о именовању одређених јавних бележника пре неколико дана достављене су и Министарству правде. Како је за „Политику” речено у овом министарству, у поменутим пресудама наложено је доношење нових решења у складу са примедбама суда, односно да се отклоне технички недостаци у постојећим образложењима одлука о именовању.
– Ни у једном од наведених предмета Управни суд није констатовао да именовани кандидати не испуњавају услове који су дефинисани Законом о јавном бележништву, већ да је потребно да образложење о њиховом именовању садржи одређене чињенице, као што је, на пример, врста правних послова које је кандидат обављао до именовања. Поништавање управних аката државних органа од Управног суда не изискује покретање дисциплинских поступака, а у овом случају не доводи у питање пуноважност јавнобележничких исправа које су сачинили бележници именовани поништеним решењима министра правде – наводе у Министарству правде и констатују да овим одлукама Управног суда није поништен досадашњи рад бележника од момента њиховог именовања до тренутка одлуке.
– Министар правде у наредном периоду ће за наведене јавне бележнике донети нова решења о њиховом именовању, у складу са примедбама Управног суда – наводе у министарству.
Миодраг Ђукановић, председник Јавнобележничке коморе Србије, тврди да застоја у раду нотара због пресуда Управног суда неће бити. Како каже за наш лист, реч је о чисто формалном пропусту.
– Управни суд је нашао да образложења одлука по којима су изабрани нису детаљна, односно да их треба темељно урадити. Суд је наложио министарству да донесе нова решења са детаљнијим образложењем за исте јавне бележнике. Они ће бити изабрани новим решењима, која ће Министарство правде донети врло брзо. Никаквих проблема с тим у вези не би требало да буде, нити да ће се пресуде Управног суда одразити на рад јавних бележника и грађана – рекао је Ђукановић за „Политику”.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.