Цивилна обука и за жене на селу
Министар одбране Александар Вулин ових дана неколико пута је покренуо питање обуке становништва из области цивилне заштите и прве помоћи.
Ту тему, за коју не постоји конкретан предлог како би се обука спровела, покренуо пуковник у пензији Миодраг Савић, некадашњи шеф цивилне заштите Србије. Он је напоменуо да би обука требало да обухвати и жене на селу, које су веома значајне.
Међутим, према званичним информацијама Министарства одбране, још се не зна ни ко ће бити обухваћен обуком, нити на који ће начин она бити организована.
Капетан фрегате Јован Кривкокапић, портпарол Министарства одбране, објаснио је, гостујући на Радио-телевизији Србије, да се иницијатива за јачање цивилног сектора разматра већ дуже време.
– Закон о ванредним ситуацијама предвиђа могућност да се формира вид образовања цивилног становништва како би било спремније да у случају поплава, снежних сметова или пожара адекватно реагује и помогне војсци и полицији. Реч је о области која је у надлежности МУП-а Србије и Министарства просвете, а Војска ће свакако учествовати у томе, будући да наши људи имају веома богато искуство у борби с елементарним непогодама – изјавио је Кривокапић.
Једна од идеја јесте да ова врста обуке буде уклопљена у наставни план и програм, па би тако средњошколци могли да имају часове из прве помоћи и цивилне заштите. Будући да ђаци ускоро полазе у школу, сасвим је извесно да ће евентуално увођење ових предмета морати да сачека бар још годину дана.
Осим тога, министар Александар Вулин је пре неколико дана најавио да нико не мисли да би цивилу требало дати „калашњиков”, али да „и те како мислимо да цивилу треба дати завој, способности и вештину да помогне у елементарним непогодама”.
Он је најавио да ће обука становништва бити спроведена кроз просветни систем, а да ће до краја године бити усвојена стратегија одбране, у оквиру које ће бити предложени одговарајући одговори, у складу с претњама и опасностима које наша армија препознаје.
Коментаришући ове најаве, пуковник Миодраг Савић подсетио је, гостујући на ТВ Пинк, да закон предвиђа војну обавезу за мушкарце који имају мање до 60 и за жене млађе од 50 година.
Савић је додао да ће концепт најављене цивилне обуке детаљније представити министар одбране у наредном периоду, али да она не би требало да оптерећује радно ангажовање грађана.
– Обука би требало да прати све невојне изазове, ризике и претње, а у ово ангажовање биће укључена и омладина. Русија, рецимо, у систему цивилне заштите има исти број људи колико и у оружаним снагама – изјавио је Савић.
Он је подсетио да је цивилна одбрана постојала у нашој земљи до 2006. године и да је министар одбране Александар Вулин већ објаснио да није реч о милитаризацији друштва, већ о законској обавези грађана.
Обилазећи Команду за обуку војске Србије у Топчидеру почетком ове недеље министар Александар Вулин је рекао да мора да се размишља о начинима и механизмима како да се врате обученост, курсеви и технике у складу с којима би најшире становништво поново стицало све вештине и знања неопходна за одбрану земље.
– Свака армија има своју војну компоненту, али исто тако и цивилну. Такође, имамо потребу да се одређене вештине и специјалности пренесу на што већи број грађана. Тако је у свим земљама на свету, посебно у земљама које не могу да се ослоне ни на један пакт. Немојте заборавити, ми смо неутрална земља, немамо на кога да се ослонимо – упозорио је министар одбране, покушавајући да објасни неопходност обуке становништва за деловање у ванредним ситуацијама.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.