Професорске танке црвене нити
Херцег Нови – Било је онако како се и могло очекивати – пуна Канли кула. Без дашка ветра, зидине исијавају врелину, а публика емотивно дише и уздише уз сцене из српског филма Реквијем за госпођу Ј” Бојана Вулетића. На крају – громки аплауз, за главну звезду, глумицу у насловној улози Мирјану Карановић, за Миру Бањац, сценаристу и редитеља Бојана Вулетића и продуцента Ненада Дукића.
Нешто касније, на романтичној тераси херцегновске Градске кафане скроман, али леп пријем у организацији Филмског центра Србије, којем су присуствовали сви гости и учесници 31. Херцег Нови-Монтенегро фестивала, разговарајући, дружећи се, али и знојећи се у врелини ноћи. Не памти се овако паклено фестивалско издање...
***
Врућина као да не смета традиционално верној публици међународног програма документарних филмова о којем тако брижно и тако зналачки брине црногорски врсни аутор документариста и професор Владимир Перовић. Његова главна сцена је Трг Мића Павловића. И ту се догађа тај сусрет са документарцима који сликају свет онакав какав он јесте – располућен на бахато богате и очајно сиромашне да планета готово да пуца од тог напона. Перовић својим избором филмова указује на то, провоцира публику да се и сама запита како живе људи на тако одрођеним половима света, шта су им бриге, чежње и наде.
Најављујући свој филмски програм професор Перовић нас пита „Има ли Лепоте да спаси овај свет?”. Судећи по финим и тананим кинематографским играма и по поетици документарних филмова који су сада пред публиком у Херцег Новом, можемо само да одговоримо – да, лепоте има. Рецимо, у визуелно издашном кинеском филму „Тибетанка” Јин Хуакинга, у којем аутор тако фино приказује чистоћу и побожност своје јунакиње из Сичуана, њену срећу, њену тугу, откривајући уједно и сву неусаглашеност тибетанских веровања и традиције са модерном и урбаном цивилизацијом данашњице. Или, у бангладешком филму „Тасмина, јахачица” Фаридура Рахмана. Ту је лепоту филмског израза надмашила лепота једанаестогодишње филмске јунакиње, те храбре девојчице Тасмине зване „Јахачица” што се оглушује о норме друштва са изразитом мушком доминацијом. У суровом свету једно крхко женско чељаде постаје симбол пркоса и извор инспирације за многе девојке. Тасмина иде у школу непокривене главе, она се такмичи у јахању коња иако су сеоске игре на отвореном дозвољене само одраслим, удатим женама, а не девојчицама које у забитима Бангладеша бивају удате пре своје петнаесте године...
Примера и филмске и животне лепоте у такмичарском програму Документарни филм има још на претек. За „Политику” професор Перовић каже: „Наравно да су лепота филмског казивања и тематика први покретачи при избору филмова, али се водило рачуна и о томе да не пренагомиламо једну врсту проблема или естетских приступа. Ни ове године нисам одолео зову естетизованости, па сам у програм уврстио и неколико филмова који истражују нове могућности казивања унутар документарног поља, али тако да форма не поједе садржину”.
На питање које су ове године те његове танке црвене нити које међусобно повезују одабране филмове у компактну програмску целину, Владимир Перовић одговара: „Мука, јер се човек запита има ли срећног тренутка на овој уклетој земљи. Племе, јер се ту отварају питања припадности и онога што заједница намеће јединки као обавезу. Снага, јер постоје филмске личности пуне невероватне унутрашње снаге у настојању да се са муком или племеном изборе...”.
О најбољим од 30 одабраних документарних филмова одлучује жири чији су чланови млади и већ афирмисани редитељи Гојко Беркуљан, Јанис Потос и Стефан Малешевић...
***
Судећи по томе да су улазнице за вечерашњи филм из програма „Кино Орјен” на Канли кули данима унапред распродате и тражи се улазница више, чини се да се рађа црногорски филмски хит.
„The Books of Књиге: Случајеви правде” у режији Зорана Марковића, најављен је као крими комедија чији су главни јунаци два храбра, али крајње неспособна полицијска инспектора, у покушају решавања низа суманутих криминалистичких случајева.
Помама за овим филмом узрокована је популарношћу истоимене црногорске хумористичко-музичко-телевизијске организације са Цетиња, чији чланови у својим хумористичким наступима критикују и власт и цркву и људску природу, исмејавајући успут и телевизијске емисиjе и јавне личности. „Буксовци” Александар Радуновић, Веселин Гајовић, Горан Вујовић и Зоран Марковић упoредо се баве и музиком, а сада су на ред ево дошли и филмови...
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.