Тодорић спрема тужбу против хрватске владе
Породица Тодорић спрема тужбе против хрватске владе и то прво у Холандији, да би касније отворила судске поступке и у Хрватској, пише загребачки „Национал” у новом издању. Како наводе, Ивица Тодорић, чији су дугови процењени на више милијарди евра, сматра да му је држава „украла отприлике годину дана времена да сам покуша да реши проблем и изађе из кризе”. Према речима једног извора „Национала”, показало се да је било кандидата за куповину концерна током кризе у „Агрокору”, те да је то можда могло променити ток догађаја, пре него што су банке покренуле процедуре.
„Тодорић предузима припремне радње за покретање одговарајућег правног поступка у Холандији против хрватске владе. Циљ поступка био би да се покаже и докаже да је Тодорић као власник ’Агрокора’ претрпео енормну штету након доношења ’лекс Агрокора’”, наводи се у тексту и помиње и могућност да би, у случају да спор успе, Тодорић могао да покрене поступак којим би од државе тражио надокнаду штете.
Хрватски медији су истовремено јуче пренели и вест да је предузеће „Јамница” објавило преко Загребачке берзе да је Сбербанка из Љубљане покренула против те компаније два извршна поступка у Словенији и Србији, док је филијала те банке из Загреба покренула поступак у Србији због кредита за које је „Јамница” преузела гаранције.
Како се наводи, Сбербанка Љубљана покренула је против „Јамнице” два извршна поступка, и то пред Привредним судом у Београду и пред Окружним судом у Љубљани, због кредита у износу од 3,28 милиона евра за који је „Јамница” преузела јемство, преноси „Тпортал”. Сбербанка Загреб је такође покренула извршни поступак пред Привредним судом у Београду због кредита у износу од 34,5 милиона евра за који је „Јамница” дала гаранције.
Ти судски поступци покренути против „Јамнице” помињу се и у месечном извештају ванредне управе „Агрокора” објављеном прошле недеље, у којем се наводи да је у протеклом периоду формално покренут низ судских и пленидбених поступака против „Агрокора” и повезаних друштава, као и три арбитражна поступка у Лондону.
У извештају, који се односи на период од 10. јула до 10. августа, наводи се да је поступке пленидбе против „Агрокора” и „Јамнице” у Словенији покренула Сбербанка Љубљана, према „Агрокоровим” уделима у „Меркатору” и пословном уделу у трговачком друштву „Јамница минерална вода”. Ванредна управа је објавила и да су словеначке и хрватске компаније из Сбербанка групе покренуле извршне поступке у Србији против „Јамнице”, с обзиром на удео који та компанија има у трговачком друштву „МГ мивела”, као и против „Конзума” који има удео у трговачком друштву „Идеа доо”.
Ово није први поступак који руска Сбербанка води пред судовима у Србији. Како је „Политика” већ писала, Привредни суд у Београду је, на предлог Сбербанке, 7. јуна донео решење за одређивање привремене мере обезбеђења којом надлежни суд забрањује хрватској компанији „Ледо”, која послује у оквиру „Агрокора”, отуђење и оптерећење 100 одсто удела у компанији „Фриком”. Сбербанка је на овај начин осигурала да ће им хрватски концерн вратити кредит у износу од сто милиона евра, уз камату од 1,32 милиона евра. „Ледо” је био солидарни дужник за овај зајам, а уговор о кредиту потписан је 21. фебруара ове године. Дакле, пре него што је ступио на снагу „лекс Агрокор”. Агенција за привредне регистре (АПР) јуче је већ уписала ову меру привременог оптерећења. То исто, руски банкари су учинили и када је реч о „Дијаманту” из Зрењанина.
Гујаничић: Наплата потраживања преко удела у зависним предузећима
Ненад Гујаничић, аналитичар компаније „Вајс брокер” каже за „Политику” да покретање извршног поступка Сбербанке против „Јамнице” у Словенији и Србији практично значи да та банка настоји да наплати своја потраживања активирањем гаранције (хипотеке) коју је узела приликом одобравања кредита.
– У овом случају реч је о уделима у њеним зависним предузећима. Хрватска држава је доношењем посебног закона заштитила распарчавање имовине „Агрокора” у Хрватској, али за његове подружнице ван земље „лекс Агрокор” не важи. Ово фактички значи да би ова банка могла постати делимични или већински власник „Агрокорових” предузећа ван Хрватске – каже Гујаничић.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.