На добош отишло 1.300 станова
Све је више станова, кућа, пословног простора и њива за које су банке због неплаћања рата кредита покренуле хипотеке. Национална корпорација за осигурање стамбених кредита (НКОСК) за десетак година, колико постоји ова институција, преузела је плаћање за 1.300 доспелих кредита. До сада је продато око 240 непокретности као крајња мера због безизлазне ситуације у којој су се дужници нашли. Ипак, чињеница је да је све више оних који имају проблема у отплати стамбених позајмица јер је, само у последње две године, њихов број удвостручен.
Код НКОСК-а је осигурано 90.000 кредита вредности 3,35 милијарди евра. Овакви кредити чине свега 1,45 одсто осигураних позајмица па у НКОСК-у кажу да је реч о малом броју доспелих кредита у односу на укупан портфолио.
Тачних података колико је активираних хипотека у Србији заправо нема, зато што нису сви кредити осигурани код НКОСК-а. Они осигуравају стамбене зајмове, али не и кредите за бизнис код којих је неко као средство обезбеђења давао стан, кућу, пословни простор…
Да ли су купци заинтересовани да купе некретнину и друге ствари од банке на овај начин?
– Имајући у виду да банке већ дуже од 10 година одобравају кредите који су обезбеђени некретнинама, људи су све више заинтересовани за овакву куповину, пре свега због могуће ниже цене у односу на тржиште. Чињеница је да код оваквих куповина нема трошкова агенције за промет некретнина. И правна сигурност је извесна, имајући у виду да непокретност оглашава и продаје банка, кажу у Адико банци, на чијем се специјализованом сајту оглашавају све врсте непокретности које банке продају у поступку принудне наплате у Србији. Они посредују и у продаји некретнина за клијенте који желе добровољно да продају своју непокретност и на тај начин намире дуг или део дуга према банци. Тражња углавном зависи од локације и цене, мање од стања у којем се некретнина налази. Већи центри – Београд и Нови Сад – увек су траженији, као и Војводина у целини, посебно кад је у питању пољопривредно земљиште.
– Цене су тржишне и увек се базирају на проценама овлашћених судских проценитеља. Коригују се у зависности од тога која је аукцијска продаја по реду и не могу бити ниже од 60 одсто од процењене вредности некретнине – наводе, додајући да се оваква продаја не разликује у односу на класично тржиште некретнина.
Сајт „Добош”, за разлику од специјализованих сајтова банака за продају некретнина, само оглашава њихову продају, али се не бави посредовањем.
Тренутно се на овом порталу оглашава продаја 1.016 некретнина. Највише је станова – 570, а има и 228 пословних простора. Објављено је 159 огласа за продају земљишта. Највећи број некретнина налази се у Београду (158), затим у Новом Саду (62), Нишу (50) и Суботици (30). Просечна вредност стамбених непокретности износи око 39.640 евра, пословна 178.272 евра, а земљишта 51.364 евра.
– Наше статистике кажу да наш сајт највише посећују корисници који су запослени у приватним предузећима, њих је 26,9 одсто. Велики број њих су и предузетници, пензионери, запослени у јавним предузећима, пољопривредници и студенти. Купци су, по нашим сазнањима, правна лица, будући да су на јавној продаји и опреме и машина за одређене специјализоване области или индустрије, попут угоститељства. Физичка лица, с друге стане, највише су заинтересована за некретнине, али и за категорију која се води као „остало”, где могу пронаћи намештај, апарате, покућство, технику... по повољнијим ценама.
Продавци су најчешће банке, било као извршни повериоци или као власници, ако им је непокретност досуђена у извршном поступку. Поред банака, велики број њихових клијената јесу и стечајни управници и извршитељи. Најбрже се, како кажу, продају станови у великим градовима чија је цена испод тржишне, а су доста тражени и пољопривредна опрема и механизација.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.