Срба у Федерацији БиХ десет пута мање него пре рата
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Сви ранији вапаји српских повратника и апели званичника из Републике Српске упућивани властима Федерације БиХ (ФБиХ) у Сарајеву да „прокламовану мултиетичност покажу на делу” нису уродили успехом. У супротном, не би се поново негодовало због тешког положаја преосталих Срба у том ентитету.
Срби су у Федерацији БиХ безмало, па занемариви по бројности. Од предратних око пола милиона, колико је Срба према проценама живело на простору данашње Федерације БиХ, српског народа сада је тамо десетоструко мање: свега 56.550 особа, то јест тек 2,5 одсто, показао је то последњи попис становништва из 2013. године.
Често се уобичава рећи – на нивоу статистичке грешке. Они циничнији додају да је само у Сарајеву, некада најбројнијем српском граду у БиХ, данас више Кинеза него Срба.
Готово никакав повратак српског народа у те крајеве, уз ионако изузетно мали број преосталих Срба, осети се и у политичком животу.
Тако се десило да од претходних избора 2014. није конституисан Дом народа парламента ФБиХ. Све партије, укључујући и оне бошњачке, нису могле да пронађу седамнаест српских представника у кантоналним скупштинама, одакле се делегирају за Сарајево. Накупило се тек њих тринаест.
Неретко се подсећа и на то да Срби још увек нису конститутиван народ у свим кантонима у Федерацији БиХ. Али, неславну ситуацију са уставним положајем српског народа засенила је свакодневица тих грађана.
Више од 150.000 Срба живело је у предратном Сарајеву. Њих око 100.000 је било 1991. на територији коју данас обухвата тај град. Слика оних који данас ту живе још је и тмурнија.
Српског народа, по подацима са последњег пописа, у Сарајеву је тек нешто више од десет хиљада. Њих око 100.000, кажу нам у српским удружењима, нису више међу Сарајлијама. А више од половине од преосталог броја Срба, напомињу, чине пензионери и стари људи.
И оно мало младих који су још у Сарајеву, пожалио се за наш лист Саво Влашки, председник СПКД „Просвета”, тешко да ће ту остати уколико им и даље највећи проблем буде запослење.
„Нелогично је да нико од младих и паметних Срба не може добити посао у институцијама. Сви ће отићи из Сарајева. Немамо ни своју школу, за разлику од сарајевских Хрвата. Ако би нам вратили све наше објекте, нашло би се места и за школу”, уверава Влашки.
Српске општине у ФБиХ занемарене су у односу на оне где су други народи већина и тај проблем траје предуго, каже Додик
Ништа лепше да кажу немају ни у четири општине у Ливањском кантону насељене већински српским становништвом – Дрвару, Гламочу, Босанском Грахову и Босанском Петровцу. Ни тамо не налазе речи хвале за однос кантоналних и федералних власти према њима. Милорад Додик, председник Републике Српске, који је разговарао са тамошњим представницима Срба, уочио је да су ове општине „занемарене и стављене у неравноправан положај”. Одговорнима он држи превасходно кантоналне и федералне власти. „Овај проблем траје предуго”, приметио је Додик. Српске општине у ФБиХ, каже он, занемарене су у односу на оне заједнице у којима други народи чине већину. Ове четири општине, каже Додик, треба да предложе или изаберу већину у Дому народа ФБиХ. Додик је на себе преузео обавезу да на састанцима са представницима власти са нивоа БиХ, ФБиХ и кантона „види како да се то реши”.
У СПКД „Просвета” кажу да незнатних помака има откако су пре непуну годину упутили отворено писмо у којем су за Србе затражили иста права каква имају и остали народи. Пожалили су се и на изузетно тежак положај српског народа, између осталог и због неспровођења одлуке о конститутивности.
Тада су се заветовали да се неће помирити са натписом о „српским злочинцима” уклесаном на плочу на сарајевској Већници. Од градских власти, кажу, недавно су добили обећање како ће увредљиви натпис бити измењен. Као и то да ће и српски представници учествовати у сачињавању новог текста. Али, то се још није десило.
„Веома брзо ћемо питати шта је са обећањем”, каже Влашки.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.