У част Љубичевских коњичких игара
Поводом одржавања 54. Љубичевских коњичких игара, „Пошта Србије” пустила је у оптицај 1. септембра пригодно издање посвећено овој манифестацији. Марка у част пожаревачке манифестације носи ознаку номинале од 70 динара и штампана је техником вишебојног офсета у Заводу за израду новчаница, у табачићима од десет марака. Тираж издања је 45.000. Ликовно решење дело је Бобана Савића, креатора марака „Поште Србије”, док је стручна сарадња стигла од Сандре Шарчевић и Јелене Вуказић из Туристичке организације Пожаревца, града домаћина ове манифестације. Издање прати и пригодна коверта, наводи се у саопштењу „Поште Србије”.
Љубичевске коњичке игре, које су ушле у шесту деценију трајања, јесу међународна спортско-туристичка манифестација. Настале су као спој традиције народа стишког и поморавског краја и њихове вечне љубави према племенитој животињи – коњу. Игре су инспирисале и обнављање данас чувене ергеле „Љубичево”, која постоји већ више од 100 година. Првобитно је имање са летњиковцем кнеза Милоша Обреновића на обали Мораве названо „Моравица”, а кнез је ту подигао и конак и неколико штала у којима је држао коње, тада вероватно једине приватне коње у Србији турског времена.
Своје имање кнез Милош 1860. поклања држави, заједно са коњима који су се затекли. Ергела је у то време била друга по величини у Србији и била је у саставу Завода за коњарство „Добричево” код Ћуприје. Тек неколико година касније, управа Завода је премештена у Пожаревац, а онда на Милошево имање које се тада звало „Морава”, да би му касније кнез Михаило, у част своје мајке Љубице, наденуо име „Љубичево”. У ергели је одгајивана раса арапских коња, пастуви су стизали из Цариграда, а омице из Аустрије. Почетком 20. века, ергела је израсла у коњарску институцију европског ранга и имала је око 500 грла племените расе.
Нажалост, током историје „Љубичево” је претрпело и многа разарања. Обнављање ергеле уследило је и било инспирисано одржавањем Љубичевских коњичких игара, које су започеле 1964. године и до данашњег дана задржале традиционални карактер. На иницијативу коњичког клуба „Вељко Дугошевић” ергела „Љубичево”, која је током постојања доживела бројне недаће, обновљена је 1965. са пет кобила и једним пастувом које је клуб „Вељко Дугошевић” даровао. Данас се у ергели „Љубичево” узгајају коњи енглеске расе, спортска грла, приплодни пастуви и кобиле, липицанери и други коњи, а прославили су је грла Љубичевац (освајач „Трипл круне” 1974, у чему га наредних 20 година нико није престигао и коме је подигнут споменик), Кастор, Рамоз, Хајџан, Вићенцо...
Љубичевске коњичке игре данас не чини само програм на хиподрому већ и читав низ пратећих манифестација у Пожаревцу. Свечани дефиле учесника кроз град, који означава почетак Љубичевских коњичких игара, увек се одржава петком поподне у центру Пожаревца, а субота и недеља су резервисани за такмичења на хиподрому. На отварању се организује и парада витезова љубичевског вишебоја, а победник из претходне године предаје сабљу градоначелнику Пожаревца на чување до недеље, након чега сабљу добија нови победник вишебоја.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.