Пензионери спремни на покретање појединачних тужби
Пензионери којима су примања већа од 25.000 динара умањена од новембра 2014. године решили су да после три и по године помоћ потраже на суду покретањем појединачних тужби. То је, сматрају, једини начин да им се разлика умањених пензија једног дана исплати, јер су пензије њихово приватно власништво које им је Законом о привременом умањењу одузето.
С обзиром на то да је Уставни суд одбацио иницијативу за оцену уставности коју су поднели Удружење синдиката пензионера Србије и војни пензионери, није им, кажу, остало ништа друго него да пресавију табак, јер је повређено њихово имовинско право.
Десимир Мрдовић, адвокат из Београда, каже да је одлука о привременом умањењу пензија неуставна, јер Устав каже да се већ достигнути ниво људских права не може смањивати.
– Пензија је неотуђиво право сваког појединца зарађена на основу радног стажа и уплаћених доприноса. Закон о привременом уређивању начина исплате пензија противан је не само Уставу, него и Европској социјалној повељи, ратификованој код нас 2009. године, јер овај ратификациони акт има јачу правну снагу од закона – објашњава он.
Каква су права оштећених пензионера и да ли заиста могу да добију овај спор против државе (какав је случај био с војним пензионерима којима је држава после покретања појединачних тужби морала да исплати увећане пензије) или ће им после свега остати само трошкови адвоката?
И адвокатима је тешко да се око тог питања сагласе, признаје Мрдовић.
– Устав прописује да се пензије регулишу Законом о пензијском и инвалидском осигурању, што је у овом случају, такође, прекршено и то тако што се доноси нови Закон о привременом умањењу, а Закон о ПИО ставља се ван снаге. Али, не у смислу да се укида, него привремено суспендује његове одредбе, а то привремено може да траје и годинама – каже он.
Мрдовић истиче и да му се оштећене странке дуго већ јављају да провере каква су им права и могућности уколико поднесу појединачну тужбу. Он очекује да ће оваквих тужби бити све више, поготово ако се зна да нико од надлежних ни даље не говори до када ће важити ова привременост исплате умањених пензија.
– Чињеница је да је Уставни суд одбио иницијативу за оцену уставности, али се он заправо није бавио суштином закона, па су пензионери остали без суштинског одговора под којим условима може да им се отуђи њихова приватна имовина. Или, ако им већ неко одузима имовину, да ли ће им је и у ком износу вратити и када – пита овај адвокат.
Он признаје да се држава доста добро заштитила новим законом, и то тако што је навела да се један део пензија исплаћује из буџета, а други од уплате доприноса, као и да држава због економске кризе мора да прибегне овим мерама.
– Многе моје колеге посаветовале би пензионере да не улазе у овај спор, јер ће све јако дуго да траје, али ја саветујем да треба да пробају и да се наоружају стрпљењем. Јер, овај проблем моћи ће да изнесу пред Међународни суд правде у Стразбуру – каже овај адвокат и нада се да био цео случај једног дана могао доћи до Уставног суда, у смислу да суд може да одлучи да испита уставност овако донете одлуке ако га аргументи изнети у иницијативама увере да за то има места.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.