Први државни центар за палијативну негу
Геронтолошки центар „Крагујевац” постао је први центар у Србији у којем постоји палијативни кутак за збрињавање и негу особа које болују од тешких и неизлечивих болести. Ново одељење намењено корисницима у терминалној фази болести смештено је у поткровљу Стационара 2, а свечано отварање заказано је за уторак 26. септембра. Обнову дотрајалог тавана који се простире на 500 квадратних метара финансирало је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, и то са 13,8 милиона динара.
За опремање простора и увођење услуге палијативне заштите и неге побринула се Европска унија, која је кроз пројекат „Подршка Европске уније инклузивном друштву” за Геронтолошки центар „Крагујевац” обезбедила око 253.000 евра.
Како је најавила Весна Ранђеловић, директорка ГЦ „Крагујевац”, у новом палијативном центру биће места за 26 корисника.
– Увођењем ове услуге постали смо први државни центар за бригу о старима у Србији који пружа специјализовану палијативну негу. То значи да наши будући корисници могу да рачунају на социјалну, здравствену, психолошку и духовну заштиту. Сем тога, палијативни центар биће окренут и породицама оболелих који су код нас на смештају – открива директорка ГЦ „Крагујевац”.
У палијативном центру налази се осам болесничких соба, сервирница, купатила, тоалетни чворови, постоје и две велике дневне собе, одељење интензивне неге, и све је уређено по стандарду за ову врсту услуге.
Већ сада влада велико интересовање за смештај старих и немоћних у овај нови кутак па тако, открива Ранђеловићева, тренутно на листи чекања има 46 људи.
– Биће места за оне најугроженије, а код нас у центар иначе могу да дођу из свих крајева Србије и окружења. Највише корисника имамо из Крагујевца и Шумадијског округа, али новајлије примамо и из Косовске Митровице, Београда, Крушевца, Бањалуке, Црне Горе, Војводине... – набраја Ранђеловићева.
У палијативни центар пацијенти ће најчешће стизати из Клиничког центра „Крагујевац” и болница, али ће и екипе геронтолошког центра коју чини лекар, психолог и социјални радник, а које су обучене за збрињавање, одлазити у породицу будућег потенцијалног корисника.
– Они ће одлазити у породицу преко Службе кућне неге и лечења при дому здравља, односно по њиховом захтеву. Статус пацијента процењиваће се у центру за социјални рад после чега ће, практично до краја живота, корисник моћи да буде смештен у наш палијативни центар – објашњава Ранђеловићева, и додаје да ће се цена смештаја кретати између 33.000 и 40.000 динара.
Такви корисници углавном су збринути на краћи период, јер је реч о особама које болују од тешких и неизлечивих болести у свом дому или болници. Циљ је побољшање квалитета њиховог живота у терминалном стању. Постоје процене да се на палијативном смештају иначе задржавају од неколико недеља до седам месеци.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.