Помама за инфузијом
Давање инфузије ради „подизања енергије” постало је тренд коме прибегава велики број јавних личности у Србији, јер сматрају да им то може помоћи уколико су на исцрпљујућој дијети или ако ноћи користе за провод уместо за спавање. Интересантно је да се обавезно сликају док примају инфузију и да после те слике стављају на друштвене мреже како би своје пратиоце обавестили да су захваљујући овој „течној храни” опоравили организам. Поучени њиховим хвалоспевима о добробити инфузије за освежавање организма, све више људи у нашој земљи инсистирају код медицинара да им дају ову течност, а многи позивају и приватне ординације са захтевом да им дођу у станове и ту им дају инфузију.
Међутим, стручњаци сматрају да су те навике погрешне и да треба знати за шта инфузија заправо служи.
Потпуковник доцент др Драган Ђорђевић, начелник Клинике за анестезиологију и интензивну терапију Војномедицинске академије, објашњава да се инфузиона терапија примењује за одређене дијагнозе и да не постоје инфузије за подизање имунитета или енергије. Уколико се даје у дому пацијента, то морају да раде стручњаци, попут тимова служби кућног лечења, а индикације за примену терапије мора да одреди лекар.
– Инфузија је медицински поступак којим се дају стерилни раствори течности у венски крвоток. Припрема и давање ове терапије захтева стерилну технику како не би дошло до појаве инфекције. Уколико се брзо убризга, може да дође до оптерећења кардиоваскуларног система. Једна од компликација може да буде и повреда венског крвног суда, али и стварање хематома и појава венске тромбозе – истиче др Ђорђевић.
Инфузија се углавном саветује после операције, на пример захвата на желуцу, јетри или жучним путевима, панкреаса, танком и дебелом цреву, када особа не сме да једе и пије до недељу дана. У условима изван болнице најчешће се даје због губитка течности и лаке дехидрације, коју обично прати повраћање, мучнина, дијареја, висока температура... Колико особа може да добије инфузија зависи од здравственог стања и од реакције организма на примењену терапију. Количина течности која се даје особи зависи од њене примене и здравственог стања, а посебно морају да буду опрезни старији људи са хроничним обољењима и деца.
– Инфузија се даје код поремећаја организма у којима се губитак течности, електролита и хранљивих материја не може надокнадити уносом преко дигестивног тракта. На овај начин се дају и лекови који се не могу дати на други начин. То могу да буду готови препарати или они који се растварају непосредно пре употребе – додао је др Ђорђевић.
Лекари упозоравају да људи на дуже стазе не могу да одржавају кондицију инфузијама, да исцрпљеност на послу или буран ноћни живот не могу да буду алиби за добијање инфузије на сваких неколико дана и да кључ лежи у променама животних навика.
Уз помоћ здраве хране и конзумирања воћа и поврћа човек и те како може да унесе довољну количину витамина која је потребна њиховом организму.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.