Светски дан срца
Поводом обележавања Светског дана срца, у сарадњи Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” и Удружења кардиолога Србије, а под покровитељством Министарства здравља и Српске академије наука и уметности, у петак од 10 до 12 часова, у београдском Ташмајданском парку биће организована манифестација „Клиника на отвореном”. Лекари и студенти медицине, осим основних информација и савета о мерама превенције болести срца и крвних судова, омогућиће грађанима да измере висину крвног притиска и ниво шећера у крви.
У петак увече ће у знак подршке обележавању овог дана и скретању пажње на огромну учесталост болести срца и крвних судова, црвеном бојом бити осветљени поједини објекти у Београду, док ће у више од 15 градова Србије бити организован велики број различитих манифестација.
Професор др Бранко Белеслин, председник Удружења кардиолога Србије, наглашава да је кампања усмерена према промени фактора ризика који доводе до појаве болести. У последње три деценије, смањење оболевања и умирања од кардиоваскуларних болести у развијеним земљама Европе (са нешто више од 50 одсто, колико је у Србији, на око 30 одсто у најразвијенијим европским земљама) управо је резултат забране пушења у свим затвореним просторима, као и смањења и лечења повишеног крвног притиска и холестерола.
– Европске препоруке за превенцију кардиоваскуларних болести истичу значај процене ризика од умирања од болести срца и крвних судова на основу посебних табела и мере превенцију проценом индивидуалног ризика за особе које нису боловале до тада од болести срца и крвних судова – додао је др Белеслин.
Колико је комплексан однос различитих фактора ризика говори чињеница да, на пример, педесетогодишња жена са повишеним укупним холестеролом има далеко мањи ризик од умирања од болести срца и крвних судова од мушкарца истих година који пуши и има повишен крвни притисак. Европске препоруке саветују процену кардиоваскуларног ризика свим особама које имају више од 40 година, јер свака процена десетогодишњег ризика за умирање од болести срца и крвних судова која је већа од пет одсто сматра се високом и захтева промену начинa живота на првом месту, а потом код особа где је то потребно и лечење.
– Практични циљеви примарне превенције кардиоваскуларних болести је престанак пушења и свако излагање дуванском диму, исхрана са мање засићених масти а више воћа, поврћа, рибе и интегралних житарица, крвни притисак мањи од 140/90ммХг, 150 минута умерене физичке активности недељно, низак холестерол и контролисан дијабетес – сматра др Белеслин.
Према речима др Наташе Мицковски Каталине, са Одељења за превенцију и контролу незаразних болести Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, сваке године од болести срца и крвних судова умре више од 17 милиона људи (8,7 милиона мушкараца и 8,6 милиона жена), а сваки десети умрли је узраста од 30 до 70 година. Годишње од последица срчаног удара умре више од седам милиона људи, шлог однесе шест милиона, а од последица повишеног артеријског притиска више од милион људи широм света. Уколико се не предузму мере унапређења здравља срца и спречавања настанка болести, процењује се да ће до 2030. године тај број порасти на 23 милиона људи.
– Од болести срца и крвних судова током 2016. године у Србији су умрле 52.102 особе. Превремена смртност од срчаног удара износила је 21 на 100.000 становника, што значи да од 4.430 умрлих особа од инфаркта, њих 1.200 или 30 одсто није доживело 64. годину. И у нашој земљи особе мушког пола су под већим ризиком оболевања од ове групе болести у односу на жене. До 64. године, стопе оболевања код мушкараца су два и по пута веће у односу на жене – истиче др Мицковски Каталина.
Треба имати на уму да је пожељно да особа има индекс телесне масе мањи од 25, као и да обим струка за жене треба да буде мањи од 80 центиметара, за мушкарце мањи од 94 центиметра.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.