Циркусирање у Барселони
Посета лидера ЛСВ-а Ненада Чанка Барселони где је са својим замеником Бојаном Кострешом изблиза „надгледао” антиуставни референдум о независности Каталоније није изазвао претерано оштре реакције званичника у Србији и поред чињенице да су широм Војводине у недељу осванули графити „Војводина=Каталонија”, а да су припадници ове партије на својим просторијама истакли и заставе ове шпанске провинције. Посебно светло на ову посету баца чињеница што је Чанак председник скупштинског одбора за евроинтеграције, ако се зна да је из Брисела стигла порука да каталонски референдум за ЕУ није легалан
За председника Србије Александра Вучића то је била туристичка посета, а премијерка Ана Брнабић је у Новом Саду рекла да је ово слободна земља и да свако може да путује где хоће. Нешто оштрији је био шеф српске дипломатије Ивица Дачић који је за овакво прикупљање политичких поена лигаша поручио да је интересантно, али и непринципијелно што су неки политичари из Србије отишли у Барселону, а нису отишли у Бањалуку када се причало о референдуму.
Вучић је напоменуо да то што су неки из Војводине отишли у Барселону пред тамошњи референдум показује да имају висок стандард и да могу да путују. „Не бих придавао никакав политички значај том њиховом путу”, рекао је Вучић на конференцији за новинаре са председником Грчке Прокописом Павлопулосом. То значи, оценио је, да неки људи на северу Србије добро живе, имају новац за туристичке посете, као и за спреј и боје да пишу графите и да могу да их троше не би ли себи направили неку кампању.
Председник Војвођанске партије Александар Оџић, који се отворено залаже за републику Војводину још је у недељу поручио да се Чанак „циркусира по Барселони” и да заправо они годинама имају добру сарадњу са Републиканском левицом Каталоније. Председник СРС-а се на Твитеру обрушио на Чанка не само због одласка у Барселону, већ и зато што су на просторијама ЛСВ-а истакнуте заставе Каталоније.
„Вешајући упоредо каталонске и војвођанске заставе, Чанак отворено показује своје намере. Треба и ми њему да покажемо шта смерамо да се опамети”, написао је Шешељ и додао да председника ЛСВ-а само добра мотка може опаметити. Шеф посланичке групе СПС–ЈС у покрајинској скупштини Павле Будаков је такође оштар у оцени и поручује да челници ЛСВ-а „својим антиуставним понашањем шаљу лажну поруку да и Војводина, попут Каталоније, има сличне сецесионистичке тежње”.
На ове критике заменик председника ЛСВ-а Бојан Костреш из Барселоне за „Политику” каже да ће на овакве политичке нападе одговорити када се врате у земљу: „Жао ми је што они не разумеју да ЛСВ не мења своју политику 27 година и да је нећемо мењати ни сада када је демократско право једног народа угрожено. Ми се не опредељујемо према резултатима референдума, али чврсто стојимо иза става да Каталонци имају право да се изјасне демократским путем”, каже други човек лигаша.
Делегација ЛСВ-а јуче је разговарала са председницом парламента Каталоније Карме Форсадел Луис о политичкој ситуацији после недељног референдума.„Председница нас је упознала са будућим корацима парламента, а ми смо изразили став да је демократско право грађанки и грађана Каталоније да на референдуму изнесу свој став о питању будућности Каталоније. Такође смо исказали солидарност са стотинама пребијених људи, изразили неслагање са насиљем које је спроводила шпанска влада у недељу. Такав поступак није ни цивилизован, ни европски, а нарочито не демократски”, каже Бојан Костреш.
Иако је лидер лигаша у недељу за Танјуг нагласио да Каталонија по Уставу Шпаније нема право да прогласи независност и да он не подржава априори било који резултат, већ искључиво „референдум као начин да се грађани изјасне и изнесу своју вољу”, такво право је Републици Српској посредно оспорио у полемици на друштвеним мрежама. „Замислите на тренутак да је ово референдум у Републици Српској а да су ови у црном припадници полиције БиХ послати из Сарајева”, написао је Чанак на Твитеру.
На овакав твит уследила је реакција: „Апсолутно. Универзални принцип. Или подржавамо све који желе независност, укључујући и Косово и Р. Српску и Каталонију и Крим. Или не” на шта је лидер ЛСВ-а одговорио: „Универзални принцип да треба носити обућу не подразумева исти модел нити исту величину. Обуће”.
Али треба се подсетити и да је Ненад Чанак крајем септембра 2016. после одржавања референдума о „дану РС” предложио да се и у Војводини распише референдум са питањем: „Да ли грађани прихватају срамотну одлуку Уставног суда Србије од пре две године, о укидању Статута Војводине и о томе да Нови Сад не може да буде наш главни град”.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.