Брнабић поздравила одлуку ЕУ о изузимању Србије из антидампинг мера
Премијерка Србије Ана Брнабић оценила је да је одлука Европске Комисије да изузме Србију из антидампунг мера за извоз топловаљаних челика у Европску унију (ЕУ), „од огромног значаја за смедеревску железару, али и читаву привреду земље”.
„Ово ће нам омогућити да будемо земља која при извозу челика у ЕУ не плаћа царине, али је одлука и велики сигнал за кинеске и остале партнере да смо поуздан, сигуран и професионалан партнер”, казала јер она новинарима.
Брнабић је истакла да ће то значити већу конкурентност за смедеревску железару.
„Ово такође значи да је Србија добро планирала и добро реализовала уговор са кинеским партнерима из Хестила који су купили смедеревски железару и да је Србија сигурна лука за челик и железару”, навела је премијерка.
Како је додала, одлука Европске комисије показује да је Србија земља која поштује европске стандарде, чак и оне најтеже.
Брнабић је захвалила адвокатском тиму који је радио на томе, као и министарствима за европске интеграције, и спољне послове, Мисији Србије при ЕУ, председнику Србије Александру Вучићу, који су, кко ј истакла, заједничким радом допринели да одлука буде повољна за Србију.
Премијерка је захвалила Европској комисији за „фер став према Србији” и навела да је одлуку о изузимању Србије из антидампинг мера за извоз топловалајних челика у ЕУ потписао председник Европске комисије Жан Клод Јункер.
Један званичник Европске комисије је данас агенцији Бета рекао да је увоз топловаљаних челика из Србије био подвргнут истрази и процени, али је утврђено да је обим тог увоза „занемарљив”, јер није премашио један одсто увоза те робе у ЕУ.
Због процене да је увоз топловаљаних челика из Бразила, Ирана, Русије и Украјине био субвенционисан или је осетно испод светских цена, Европска комисија је одлучила да на увоз из тих земаља уведе додатне антидампинг дажбине од 17,6 до 96,5 евра по тони.
По образложењу Европске комисије, та мера је део настојања ЕУ да своје компаније и индустрију челика „заштити од непоштених поступака и праксе” фирми које металне производе извозе у Унију и да зајамчи једнаке услове и „обезбеди конкуренцију од поверења за обе стране”. (Бета)
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.