Комисије ће долазити на кућни праг болесних
Прашина коју је прошле недеље преко два ресорна министарства дигло укључивање државе у проблем боловања у приватној кинеској компанији у Смедереву не јењава. Након што су после апела амбасадора Кине и директора железаре министри Зоран Ђорђевић и Златибор Лончар најавили појачану контролу боловања у смедеревској железари, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности покренуо је поступак надзора над применом Закона о заштити података о личности у Министарству за рад и Министарству здравља.
У вези са случајем боловања у железари министар Лончар је потврдио да у време сезонских радова велики број радника железаре изненада отвара боловање и да постоји индиција да притом нису испуњени услови за то.
Најавио је појачану контролу преко комисија које су формиране. На другој страни, Министарство рада тврди да је појачана контрола боловања започета у целој Србији, како би се спречила евентуална злоупотреба овог права из радног односа.
Нико, међутим, није појаснио шта све подразумева пилот-пројекат за контролу боловања који два министарства покрећу у железари и да ли је он у складу са постојећом законском регулативом, односно више српских закона који уређују право запослених на боловање.
Иначе у железари у Смедереву на снази је колективни уговор који у члану 44. дефинише право на боловање, као и шта послодавац може да уради уколико посумња у оправданост одсуства с посла због болести. Зато се поједини синдикати, али и радници, питају зашто је кинеско руководство тражило од министарстава да се укључе, а још мање им је јасно зашто се држава уплиће у проблеме приватне компаније. Проблем боловања у смедеревској челичани није нов. Контроле датирају још из времена „Ју-Ес стила”. Овдашњем дому здравља и тада су, као и сада, упућивани захтеви за појачан опрез лекара при отварању боловања запосленима у железари, тврде представници синдиката. То потврђује и директорка Дома здравља Светлана Михић Јовановић.
– Више пута смо разговарали с њима о томе на који начин да скренемо пажњу лекарима, а и они нама, кад им се учини да је реч о сумњивима боловањима. Ми смо максимално опрезни, радимо на томе да злоупотребе сведемо на најмању меру, али не можемо да тврдимо да оне не постоје. Кад пацијент дође и наброји тегобе, лекар мора да га пошаље на даље анализе и да му отвори боловање и ту је немоћан – каже директорка.
Кинези су се својевремено са синдикатима чак договорили о једном виду стимулације радника да мање одсуствују с посла, па је уведена накнада за боловање до месец дана која иде на терет послодавца у висини од 75 одсто од плате, уместо законских 65. Услов је био да се проценат боловања у фабрици са десетак одсто смањи на 2,5 процената. Како тај услов није испуњен, пре око месец дана накнада за боловање је враћена на старо, у оквире закона.
У железари су формиране комисије, незванично сазнаје „Политика”, које ће ускоро кренути у ригорозне контроле радника на боловању. Они ће запосленима долазити на врата како би проверили да ли се поштују прописани савети лекара и мировање. Ако се утврди супротно, раднику се не пише добро.
На другој страни, у овој фабрици је евидентан известан број радника који због здравственог стања не могу да обављају послове у производњи, а нису распоређени на друга радна места. Неки од њих свакодневно долазе на посао, постоји посебна просторија за њих, буду ту осам сати, одседе и иду кући. А има и оних који су толико болесни да не могу ни да долазе у фабрику. За сада се не зна шта ће с њима бити, каже радник железаре, који је молио за анонимност.
Постоји још један проблем. Више од пет хиљада радника железаре опслужују два лекара Дома здравља у Смедереву, односно по један у смени. Само они могу да отворе боловање запосленима у овој фабрици, чак и ако лекар специјалиста да препоруку. Како су гужве у фабричкој амбуланти велике, често се дешава да пацијент цео дан чека преглед и да не оде на посао, па сутрадан има проблем са правдањем. Уз све то, тим лекарима је ограничен број пацијената које могу да прегледају током смене, а притисци за строже критеријуме при отварању боловања додатно отежавају рад.
– Гужве тамо нису ништа веће него у другим нашим амбулантама. Са пословодством железаре причали смо и о томе, али то је за сада овако. Два лекара раде све што је потребно у лечењу радника железаре – каже директорка Михић Јовановић.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.