Интеза тужила пет Тодорићевих фирми
Пред Привредним судом у Београду ова банка покренула парнични поступак и тужила: „Конзум”, „Јамницу”, „Звијезду”, „Агрокор трговине” и ПИК „Врбовец”.Банка Интеза из Београда позајмила је Ивици Тодорићу, власнику „Агрокора”, 15 милиона евра 31. јануара ове године, уочи ескалације његове дужничке драме. Било је то само неколико недеља након што је агенција „Мудис” снизила кредитни рејтинг овој хрватској компанији уз могућност банкрота због „слабијег пословног резултата из 2016. године и високог нивоа задужености групе”. Неколико месеци касније (у априлу) хрватски Сабор усвојио је Закон о системски важним компанијама, популарно назван „лекс Агрокор” којим је држава увела принудну управу у Тодорићеву фирму.
Детаљи о овој кредитној подршци у предвечерје дужничке драме хрватског тајкуна испливали су из извештаја ревизорске куће „Прајс Вотерхаус Куперс”, који је јавно доступан на сајту „Агрокора”. У том документу може да се види и да су дужник и поверилац управо због ове кредитне подршке завршили на суду. Како пише у ревизорском извештају, Банка Интеза а. д. Београд је, пред Привредним судом у Београду, покренула парнични поступак и тужила „Конзум”, „Јамницу”, „Звијезду”, „Агрокор трговине” и ПИК „Врбовец”. Од „Конзума”, који је један од јемаца, тражи се плаћање дуга по кредиту у укупном износу од 15.391.555,89 евра.
Како је „Политика” већ објавила, Интеза је и пред Привредним судом у Зрењанину већ покушала да заштити своја потраживања према „Агрокору”. Због зајма од 15 милиона евра зрењанински суд је већ донео решење којим су на „Дијамант” стављене привремене мере. Управа „Агрокора” сада има забрану оптерећења и отуђења. То значи да Анте Рамљак, принудни управник концерна, не може да прода акције „Дијаманта” нити да их заложи као гарант за неку нову кредитну линију. Иначе, „Агрокор” у „Дијаманту” има 96,15 одсто власништва. Са друге стране Банка Интеза, може да прода акције „Дијаманта” на које је суд ставио привремене мере како би намирила дуг који „Агрокор” није платио. Банка то, међутим, још није учинила.
У конкретном случају занимљиво је и то да „Дијамант” ниједан динар није дужан Интези, али да је суд на ову компанију ставио блокаду.
Из „Дијаманта” су за „Политику” тврдили да нити су били потписници уговора о кредиту, нити су били гарант, нити јемац да ће новац Интези бити враћен. У овој фирми не негирају да су раније пословали са овом банком, као и да су својевремено позајмили два милиона евра. Зајам су у потпуности исплатили у јуну ове године, у складу са уговором, додају.
Међутим, суд је донео решење којим се управо на „Дијамант” стављају привремене мере, па је зрењанинска уљара, која није јемчила за овај кредит, у пракси постала колатерал. Формално-правно, компаније које у Србији послују у оквиру овог хрватског концерна не могу да буду гаранти за кровне кредите „Агрокора”. То није могуће ни по Закону о девизном пословању. Ипак, с обзиром на то да су фирме које послују у оквиру „Агрокора” заправо спојени судови, и овдашње компаније тако у пракси постају средства обезбеђења за кредите које је својевремено узимао Ивица Тодорић.
Тако се догодило да „Дијамант” у пракси постане гарант за „Агрокоров” кредит. „Дијамант” је емитент-издавалац 261.987 акција које су у власништву „Агрокора”. И на основу те чињенице Привредни суд у Зрењанину донео је решење којим се „Агрокору” забрањује располагање овим акцијама.
У извештају о ревизији „Конзума” на још једном месту спомиње се налаз који има везе са Србијом. У том документу пише да се највећа исправка у билансима односи на припајање „Идее” трговинском ланцу „Меркатор” из 2014. године. Ревизори су уочили да је „Идеа”, која послује у Србији, припојена „Меркатору” без надокнаде. То међутим, „Конзум” није приказао као трошак у својим билансима. Ревизори процењују да је расход који је по том основу настао износио више од милијарду куна, односно око 140 милиона евра.
У извештају се даље наводи да је постојао план да „Идеа” током 2015. године прода некретнине како би покрила своје обавезе према „Конзуму”. То се, међутим, није догодило.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.