Лампион дрво изгубило статус заштићеног природног добра
Заштићено стабло келреутерије, познатије као лампион дрвo које већ деценијамa „надгледа” туристе када са главног улаза крећу у обилазак Београдске тврђаве изгубило је своју титулу. Ово дрво, после 36 година, више није заштићено природно добро одлуком одборника Скупштине града.
Решење о престанку заштите међу многим суграђанима изазвало је отпор и забуну. Многи од њих јављали су се нашој редакцији јер су мислили да то подразумева и сечу стабла. Како су у Заводу за заштиту природе Србије и ЈКП „Зеленило Београд” објаснили, одлука не значи уклањање овог декоративног стабла.
– После прегледа стабла које су урадили наши стручњаци утврђено је да је заштићено природно добро келреутерија изгубило својства и вредности због којих је добило статус. На стаблу су настале велике промене, његово здравствено стање је лоше, а утврђено је и да је изгубило репрезентативна својства и вредности заштићеног природног добра – кажу у Заводу.
Са колегама из Завода сагласили су се и стручњаци из „Зеленила”.
– Промене на стаблу уочили смо још пре три године. Дрво је страдало за време зиме. Снег и ветар изломили су му гране. Усред стабла појавила се шупљина. Ми смо покушали да је санирамо, али узалуд. Како је дрво изгубило декоративна својства, али и биолошку вредност, предложено је да му се уклони статус заштићеног. Оно ће и даље остати на месту где је до сада било – кажу у овом предузећу.
Колико је ово лампион дрво старо није познато јер тачних података нема. Одлука да постане заштићено природно добро донета је у мају 1981. године. То је урадио општински комитет за комуналне, стамбене и грађевинске послове општине Стари град на основу Закона о заштити природе који је усвојила Скупштина Србије на седници од 26. новембра 1971.
Келреутерија је листопадно дрво и може достићи висину до 20 метара. Порекло ове биљке је из Кине, Северне Кореје и Јапана. Ова наша има пречник око 40 центиметара и висока је 11 метара. Биљка је декоративна са жутим цветовима и веома је привлачна пчелама и осталим опрашивачима. Зими је посебно интересантна јер се на дрвету задржавају плодови у облику лампиона, због чега је келреутерија добила и ново име – лампион дрво.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.