Хрпа докумената за смештај дементних
Београђанка Сузана П. већ неколико месеци покушава да смести своју мајку у дом за старе, и то у ону установу социјалне заштите у којој постоји одељење за дементне. За тај подухват нису јој потребни само воља и стрпљење, јер у државном дому, као по обичају, нема слободних места за оболеле од Алцхајмерове болести, а и чека се у просеку око два месеца. Да би се домогла државног кутка за дементне она тврди да најпре треба да прибави двадесетак документа. У њих су урачунати папири на основу којих Сузана постаје привремени старалац, али и документација за смештај мајке у дом.
Да се којим случајем одлучи за приватни дом, ситуација би била знатно лакша, јер јој надлежни тамо траже само један папир – налаз неуропсихијатра.
– Да се разумемо, тај налаз кошта 4.500 динара, али ту се прича не завршава. Сазнајем да смештај морам два месеца унапред да платим, а уколико нешто крене по злу, новац ми неће вратити. Замислите тек то – разочарана је наша читатељка, којој није сасвим јасно зашто за смештај у државном дому и она лично мора надлежнима да достави потврде да је здрава, да није лишена родитељског старања, да није осуђивана...
– Питам се како нам то држава онда помаже када смо притерани у ћошак и морамо да губимо драгоцено време да бисмо сместили дементног сродника у дом. Никога изгледа није брига што то све кошта – јада се Сузана П.
У Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања напомињу да се смештај особа у државне домове за старе реализује по процедурама центара за социјални рад. Поступак се покреће захтевом, у чијем прилогу се доставља и друга прописана документација. Предност при смештању у државне домове имају особе чије је здравствено стање такво да им породица не може омогућити адекватну негу и услове. Такође је битно и да је особа спремна да иде у дом, а уколико услед болести није у стању да се сама изјасни, уместо ње одлучују чланови породице.
Када су у питању приватни домови за старе, Законом о социјалној заштити прописано је непосредно уговарање између корисника или његовог законског заступника и пружаоца услуге.
– Разлика у процедури смештаја у државни, односно приватни дом за старе, јесте у томе да се корисници у приватни дом смештају без посредовања центра за социјални рад. Старатељ, који не мора бити сродник корисника, приликом смештаја корисника у дом обавезно прилаже решење надлежног центра за социјални рад којим је он постављен за старатеља, као доказ да је овлашћен да заступа интересе те особе. Уз решење прилаже и претходну сагласност органа старатељства да је смештај у конкретни приватни дом у најбољем интересу корисника – истичу у Министарству рада.
У Србији постоји 41 установа социјалне заштите у које је могуће сместити старе и немоћне, али већина државних установа нема посебна одељења за дементне. Један од геронтолошких центара у којима постоји одељење за дементне је центар у Београду. Оболели од Алцхајмерове болести могу да рачунају на стручну лекарску и помоћ неговатељица на две локације у престоници – у дому „Бежанијска коса” и стационару на Карабурми. Услуга у просеку кошта око 40.000 динара месечно, али и поред тога суграђани веома тешко могу да обезбеде место за свог члана породице. Разлог је увек исти – недовољан број места за смештај оболелих, посебно оних покретних.
– Притисак је велики, капацитети ограничени. У овом тренутку око 30 особа које пате од Алцхајмерове болести чека на смештај у нашу установу, али ми ту ништа не можемо да предузмемо. Од великог значаја би било да и локална заједница помогне, рецимо отварањем дневног боравка за старе или оспособљавањем геронтонеговатељица које би радиле са оболелима од Алцхајмерове болести у оквиру услуге „помоћ у кући” – наводи Сузана Мишић, директорка Геронтолошког центра Београд, и подсећа да у београдској установи има места за 62 покретне и 130 непокретних дементних особа.
Смештај у приватном дому стаје од 350 до 750 евра, а на цене углавном утиче здравствено стање корисника, односно његова покретност, као и колико је кревета у соби, док у геронтолошком центру рачун зависи од објекта у који је стара особа смештена.
Ко има предност приликом смештаја у државни дом за старе?
– Од пресудног је значаја процена стања корисника коју обавља Центар за социјални рад, али је битна и процена пружаоца услуга о постојању потребе приоритетног збрињавања – истичу у Министарству рада.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.