Петак, 20.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Стамбене зграде постају стамбене заједнице

Мање од 15 одсто вишеспратница изабрало управу, а рок да то учине истиче 12. децембра. – Закон о становању је изричит и каже да свака зграда мора да има управника зграде, ако га не изабере следи принудна управа
Огласи су се већ појавили на аутобуским станицама (Фото Д. Му­чи­ба­бић)

Мање од два месеца је остало да се стамбене зграде региструју у стамбене заједнице и изаберу управнике, а све су прилике да тај посао у престоници неће бити окончан до 12. децембра када истиче законски рок да се то учини. У општинама тврде да је слаб одзив и да је мање од 15 одсто зграда изабрало управнике из својих редова било да су се тог посла прихватили некадашњи председници скупштине зграде или су бирали професионалног управника – особу која је положила стручни испит и уписана је у регистар професионалних управника.

Зато се надају да ће тај рок бити продужен и да ће што мање зграда добити принудну управу која следи ако станари не успеју да се договоре око поделе власти под својим кровом.

Шта то у пракси значи најсликовитије описује статистика: у општини Стари град која је имала око 1.000 скупштина зграда досад је пререгистрацију завршило 137 стамбених заједница, у Раковици 17 од 527 некадашњих скупштина зграда, а у Новом Београду 197 стамбених заједница од око 2.500 скупштина зграда. У Старом граду верују да ће људи по неписаном правилу да нагрну у пет до 12. Истог су мишљења и у најмногољуднијој општини, док у Раковици тврде да се житељи те општине стално распитују, али слабо делају.

– Један од проблема је то што је за професионалног управника потребна двотрећинска већина укупног броја власника посебних делова зграде и њу је теже обезбедити јер власници станова тешко пристају да кућне буџете додатно оптерете са на пример 400 динара месечно колико је један професионални управник тражио за своје услуге. Ако бирају управнике међу власницима станова, потребна је проста већина односно 50 плус један глас, али се онда буне ако тај управник тражи надокнаду на коју има право – каже Мила Шкорић, руководилац одељења за имовинске и стамбене послове Раковице.

– Председник сам скупштине зграде и већ два пута сам сазивала седницу, али није било кворума. Људи су опуштени и мисле да може као пре, односно да ништа не мора. Стари председници сада неће да раде за џабе јер су обавезе веће, а комшије се буне што управник жели надокнаду за свој рад – истиче Оливера Вишњић, начелница општинске управе Новог Београда.

Станарима се највише исплати да нађу заједнички језик и међусобно изаберу особу којој ће поверити одговаран посао: да заступа и представља стамбену заједницу, организује радове хитних интервенција, води евиденцију о приходима и расходима, предлаже скупштини зграде програм одржавања објекта и стара се да он буде реализован, располаже средствима са текућег рачуна... Јер, Закон о становању је изричит и каже да свака зграда мора да има управника зграде. Ако га не изабере, следи принудна управа, а то значи да ће зграду водити принудни управник којег поставља држава, односно локална самоуправа по пријави комуналних инспектора или власника станова. Такав управник стамбеној заједници биће додељен са листе професионалаца и он ће посао обављати све док се станари не организују и тај задатак не повере неком другом. Осим тога, његове услуге ће морати да плаћају и то уплатницом „Инфостана”.

– Подзаконски акти који ће регулисати цену за принудне управнике још нису усвојени. Држава би требало да пропише минималну вредност, а тешко да ће власници станова који дозволе да се уведе принудна управа моћи да избегну плаћање јер ће оно бити обједињено и практично урачунато као комуналија – истиче Шкорићева.

Принудна управа најпре би могла да погоди све оне зграде које годинама немају председника скупштине зграде нити су одржавање повериле „Стамбеном” или неком другом предузећу које се бави тим послом.

 

Како до управника

– Председник скупштине зграде или власник стана ако зграда нема председника сазива седницу скупштине стамбене заједнице. Пре тога из општине узима образац пријаве за регистрацију или га скине са сајта. Попуњава га после седнице са подацима о подносиоцу пријаве, о стамбеној заједници, о управнику или професионалом управнику...

Са тим документом, записником са седнице и плаћеном таксом од 300 динара одлази у општину најкасније 15 дана после конститутивне седнице и предаје на шалтер општине за регистратора. Он уписује стамбену заједницу, а управник решење о регистрацији преузима када плати таксу од 500 динара. Регистратор решење прослеђује Републичком геодетском заводу на чијем сајту се налази јединствена евиденција стамбених заједница.

– За избор управника зграде из редова станара потребна је проста већина од присутних чланова, на пример ако зграда има 30 станова, а на седници их је било 16, за избор управника треба девет гласова.

– Ако се власници станова одлуче да ангажују професионалног управника са листе лиценцираних професионалних управника коју је одобрила Привредна комора Србије, треба им двотрећинска већина од укупног броја власника посебних делова зграде (станова/локала).   Без кворума ништа

За одржавање седнице неопходан је кворум који чини обична већина гласова од укупног броја власника станова. Ако га нема, председник скупштине зграде сазива нову седницу, али тада кворум чини трећина од укупног броја гласова. Власнику који се трипут не одазове на седницу, а позван је, глас не улази у кворум, нити он може да одлучује о било чему у стамбеној заједници.   

Број регистрованих стамбених заједница

Звездара               206

Нови Београд      197

Палилула             139

Стари град           137

Вождовац            100

Чукарица             100

Врачар                   89

Савски венац        62

Земун                     44

Обреновац             28

Лазаревац              23

Раковица               17

Младеновац            6

Гроцка                     4

Барајево                  3

Сурчин                    1

Сопот               нема података

извор: Републички геодетски завод

Коментари20
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

zivka mitic
upravnik nase zgrade nas je opljackao i mozemo samo da ga tuzimo kao fizicko lice a kad imamo licenciranog on snosi odgovornost kao pravno lice i lakse se kontrolise gde trosi novac e u tome je razlika velika a placa se po dogovoru stanara i to je realna cena u odnosu dosadasnjeg placanja
darko
али се онда буне ако тај управник тражи надокнаду на коју има право – каже Мила Шкорић, руководилац одељења за имовинске и стамбене послове Раковице. Gospodja nije u pravu. Stanar-upravnik nema pravo na naknadu, jer nije registrovan da naplacuje usluge. Ukoliko bi naplacivao bavio bi se neregistrovanom trgovinom, za šta sledi prijava. Rukovodilac a ne zna :) !
Milan
Ima pravo da uzima naknadu i da mu zgrada plaća poreze i doprinose. Može Ugovor o delu.
Dragoslav Stanisavljević
Ništa se ne radi na olakšicama građana, već samo iz dana u dan novim nametima po porodični budzet. Do sada predsednici, blagajnici, hauz majstori i čistačica ,,koštali" ispod 200,oo din., a sada ??? pitaj boga koliko. Drugo, svi ti profesionalni predsednici trljaju ruke od dodatne naplate. Naime, kažu, ma sića je ovo što ćete nam svakog meseca plaćati, ,,kajmak" ćemo sakupljati kroz tendere za razno razne radove na zgradama. Dakle nameti tek dolaze. A niko se ne pita da li neko ima da da detetu novac za užinu. A ne, fasada mora da se poprvi,... Boljitak za jednog, nazadovanje za 100 pa i više stanara. Mašala, napredno.
Dana Savic
A zašto ne cistite sami i ustedite tih 200 din?
Latif
Ne trebate biti tako maliciozni i stvari posmatrati u crnom svetlu.Činjenica je da zgrade treba održavati.Činjenica je i da je, uglavnom,u održavanje stambenog fonda ulagano malo ili ni malo,a mnoge zgrade nam liče na ruševine.Vlasnici privatnih kuća ulažu u njih (popravljaju krov,menjaju stolariju,renoviraju fasadu i td.) a zgrada je takođe privatna kuća samo što u njoj ima više vlasnika. To što spominjete "kajmak" sa tendera, ne znači da tendera mora biti.Možete sami,kao stanar,predložiti izvođača radova pa ako ga na sednici prihvatite upravnikovo je da pokrene dalju proceduru i da koordinira rad.Ako kao stanari zahtevate transparentnost u radu upravnika i aktivno učestvujete u radu stambene zajednice,mala je šansa da se,po vama,ubere pomenuti kajmak.Za svaku radnju,koja zahteva angažovanje novca,potrebna je saglasnost SZ,a prava SZ će zahtevati da se nakon izvršenih radova podnese izveštaj o utrošenom novcu i realizovanim radovima.
Ana
Nisam razumela koja su ovlašćenja ovih predsednika skupštine stanara odnosno profesionalnih upravnika? Koje podatke o stanarima moramo da im dostavimo i za koje imaju uvid kod institucija katastra vlasništvo i poreske uprave? Konkretno imam problem sa predsednikom kućnog saveta za stan koji sam ustupila rođaku koji studira u gradu, a ja plaćam veći stan za porodicu. U poslednje vreme uporno me zove predsednik kućnog saveta i preti kako će me prijaviti za neprijavljivanje poreza. Da li on može da ima uvid u podatke poreske uprave? Da li je po novom zakonu i ovo deo njihovih ovlašćenja i zadataka? Molim za komentar ako je neko upoznat sa njihovim pravima i obavezama.
Татјана
По првобитном предлогу закона, за управника су била предвиђена слична овлашћења, али је то решење одбачено (не само да се опозиција оборила на њега, већ су и омбусман и заштитник података о личности дали мишљење да је неуставан). Оно што власник стана у случајевима попут Вашег мора јесте да пријави ко ту станује и ко ће из тог стана учествовати у одлучивању у оквиру "стамбене заједнице" (пријављени станар или власник стана). Досадашњи председници скупштина станара нису имали ништа ни налик таквим овлашћењима, па је тај који Вас зове просто безобразан. (Он, наравно, може, као и сваки други грађанин, пријавити свакога за кога сматра да по било ком основу утајује порез, и у том случају би порески инспектор могао да од Вас и Вашег станара тражи изјаву да ли и колико плаћа станарину. Да је пријатно, није, али ако су ваше изјаве сагласне, то је отприлике то.)
Јован К.
Управник зграде (у Америци и Канади је то менаџер зграде) није исто што и настојник (хаузмајстор), ни председник кућног савета. Посао управника зграде је да организује одржавање зграде, склапа уговоре са одређеним сервисима за поправке и реновирања, прикупља уплате станара (власника станова, или њихових станара) за комуналије и одржавање резервног фонда за крупније поправке, прати законске прописе о одржавању зграде и сл. Управника зграде упошљава (путем јавног конкурса) веће власника станова, које су претходно изабрали власници станова. За свој посао управник зграде одговара том већу власника станова. Уколико оцене да постоји потреба, управник зграде и веће власника станова одлучују да ангажују (запосле) службу обезбеђења зграде и станара, што се такође финансира из заједничког фонда.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.