Обожавао сам математику, науку и поезију
Сви знамо да је свет у незгодној ситуацији. Наше вредности, цивилизација доведени су у питање. Уметност је оно што морамо да заштитимо... Савремени амерички аутор Ален Лајтмен је гост Београда, а овако је говорио јуче на свом изузетно посећеном предавању „Физичар као романописац” одржаном на сцени „Љуба Тадић” Југословенског драмског позоришта. Харизматични Ален Лајтмен претходне вечери присуствовао је управо у овој театарској кући премијери свог дела „Ајнштајнови снови” у режији Слободана Унковског, којем је захвалио на лепој сарадњи, али и свим ауторима који су стварали ову представу, и: „Наравно Србији, као земљи која подржава уметност”.
Ален Лајтмен је амерички писац, физичар и оснивач Фондације „Харпсвел” непрофитне организације са мисијом да „пружи помоћ новој генерацији жена лидера у југоисточној Азији”. Рођен је 1948, школовао се на Принстону и Калифорнијском институту за технологију на коме је одбранио докторат из области теоријске физике. Одрастао поред три млађа брата, Лајтмен иза себе има богату каријеру: пет почасних доктората. На јучерашњем предавању Лајтмен се присетио, свог детињства, времена када је први пут осетио блискост са поезијом…
– Написао сам доста песама у којима сам се бавио бојама модрог неба, наравно љубавима према четрнаестогодишњим девојчицама. Свуда по мојој соби су биле растурене књиге. Месец дана после смрти мога деде прочитао сам баки песму коју сам написао. Размишљао сам како нека слова на белом папиру могу да имају снагу, рекао је Лајтмен и додао:
– Волео сам у тинејџерско доба да експериментишем, да правим разне ствари. Направио сам даљински управљач за паљење светла из било ког дела куће. Обожавао сам математику, науку и поезију. Математику сам увек радио на крају домаћег задатка, као посластицу пред спавање. Волео сам да решавам једначине, чистоту математике, прецизност, извесност.
Лајтмен је говорио и о разликама и сличностима у начину на који научници и уметници виде свет, ослањајући се на властито искуство физичара и романописца. Разлике се тичу именовања ствари у науци наспрам њиховог неименовања у уметности, начина на који се у науци питања уоквирују одговорима, а у уметности остају без одговора. Сличности се односе на трагања за лепотом и истином, као и на сличности у стваралачком процесу.
Ален Лајтмен осврнуо се на дела и личности великих научника као што су Алберт Ајнштајн и Ричард Фајнман, односно писаца попут Рајнера Марија Рилкеа и Џејмса Џојса.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.