Пала престоница Исламске државе
Након што су избачени из „раја”, борци Исламске државе (ИД) нису више имали чему да се надају у Раки, сиријском граду који су прогласили за своју престоницу. У ноћи између понедељка и уторка курдско-арапске трупе, уз подршку САД, потиснуле су џихадисте са упоришта које је било међу њиховим последњим у Раки – са трга који носи назив по једном од нивоа исламског раја, одакле су они, претворивши га у губилиште, невернике и крсташе покушавали да пошаљу у пакао. После тога, ујутру је остало само да се на градском стадиону сломи отпор последње групе ИД, да би затим Сиријско-демократске снаге (СДФ) објавиле да је Рака ослобођена.
Пад престонице самозваног „калифата” није тек симболична победа, јер у њој су џихадистички стратези, како се верује, ковали планове за нападе у иностранству, укључујући и оне на западу, који су, уз масе избеглица што су се склањале од рата, заокренули европску политику надесно и страхом заразили овдашња друштва.
За терористичке нападе, нарочито оне мање, у међувремену се закључило да им није нужно да буду оркестрирани са врха и да ће их многе самоорганизоване ћелије и „усамљени вукови”, инспирисани екстремистима с којима никад нису контактирали, изводити и без помоћи ИД. Губитак пространстава које је ИД некад држала у Сирији и Ираку такође је умањио значај Раке. „Престоница” је и пре пада остала без државе.
У Сирији ИД, осим неких пустињских предела, још контролише делове нафтоносног Деир ел Зора, али кључно питање није када ће из њега бити истерана. Отимање ирачке армије и шиитских милиција и, с друге стране, Курда, за ирачки град Киркук, такође богат нафтом, а одавно очишћен од терориста, потврдило је да је сада важно једино то ко ће од гомиле ривалских милиција у Сирији и Ираку зграбити који део некадашњег „калифата”. Чак и више него у Ираку, ослобађање Сирије, где је међусобно супротстављене снаге које се противе ИД тешко и пребројати, одавно се преобразило у трку за територијама и фактичко комадање земље.
Само за Раку, неко време су се и Турци и Руси са Башаром ел Асадом „нудили” да се за њу боре уместо СДФ-а и Американаца, али су ови били бржи. Ситуација у Деир ел Зору још је илустративнија за непосредну будућност Сирије као распарчане земље: неки делови те области из којих је ИД протерана у рукама су Асадових, руских и проиранских снага, док су друге заузели СДФ и амерички војници.
Преживелим припадницима ИД остаје за утеху да њихова идеја није умрла, да су им се на верност заклеле разне милитантне групе и по Африци и Азији, све до Пацифика, те да амерички војници и даље гину у њихово име – једна од тих формација убила је почетком месеца четворо специјалаца из САД у Нигеру. Ако су Европу заразили страхом, екстремистима широм света удахнули су нову идеју водиљу о поновном уздизању средњовековног калифата као заједничке државе свих „правоверних”.
Мосулу је припала та сумњива част да у њему буде проглашена „обнова калифата”, што је и природно, јер је ИД поникла у Ираку, као тамошњи огранак Ал Каиде. У Сирију се проширила користећи грађански рат, савлађујући локалне милиције исцрпљене у међусобним сукобима. Рака је пала у лето 2014. у првом великом налету ИД, кад је освојила подручје наводно величине Велике Британије.
Чак и у седишту „калифата” становници су убрзо осетили да су их џихадисти лагали када су обећавали социјалну и здравствену заштиту и све одлике истинске, јаке и праведне државе. Заведена је страховлада најригиднијег морала са класним јазом: страни борци на врху пирамиде, домаћи испод њих, на дну цивили принуђени на ропску послушност у тешкој оскудици.
Житељи Раке сигурно су одахнули, али не могу да не упамте да су ослободиоци током четворомесечне офанзиве, према подацима Сиријске опсерваторије за људска права, тешким бомбардовањем у смрт отерали 1.130 цивила. То би им нарочито могло бити замерено ако Курди из СДФ-а, упркос обећањима, одлуче да доминантно арапску Раку припоје својим кантонима: и стога је Киркук опомињући пример, јер тамо се десило нешто слично. Такав потез Курда не би прихватили, за почетак, ни Асад ни Турци. Трвења те врсте вратила су поражену ирачку Ал Каиду у живот пре три године. Њихов продужетак може ускрснути и „калифат”.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.