У 78. години тренирам пет сати дневно
Уз име Вука Рашовића обично стоји – мајстор џудоа. Имајући у виду шта је све урадио и шта још чини, на измаку своје 78. године, мирне душе би могло да стоји – феномен! Тако и сам себе доживљава:
– Прво такмичење сам имао у марту 1961, а последње је било недавно на Светском првенству за ветеране на Сардинији. Да се исправим – тренутно последње, пошто настављам каријеру. Непрекидно се борим већ 57 година. Можда је то и светски рекорд. Себе доживљавам као феномен, кад видим шта све људско тело може када га гураш до лимита – каже Вук Рашовић који је за 15 година ветеранског стажа освојио 82 медаље на највећим међународним такмичењима, од тога 14 титула првака света (последња у Амстердаму 2015) и седам европских.
Два наша нова џудо шампиона, Александар Кукољ (26, европско злато) и Немања Мајдов (21, светско), имају збирно мање година него Рашовић „радног стажа” на струњачи.
– Остварен је сан српског џудоа, да овако мала земља има и европског и светског првака, два сјајна момка. Стижу и талентоване девојке. Све то говори да се нисмо узалуд трудили последњих 60 година, сви ми који смо, на овај или онај начин, били део наше џудо породице. А уложено је веома много ентузијазма, труда и љубави. Јер у овом спорту нема новца, а ни неке посебне афирмације – каже Рашовић.
Њега треба доживети „изблиза”, осетити његов однос са струњачом, видети му у оку сјај док објашњава зашто му два добра „бацања” причињавају веће задовољство од две медаље. Зато што вештини и техници даје предност у односу на снагу. Недавно смо га у 9 ујутро затекли на тренингу у Републичком заводу за спорт и медицину спорта, где је спаринговао са студенткињом Аном Ракић и некадашњим јуниорским репрезентативцем Немањом Јешићем.
– Више би требало да се правдам, мање да се хвалим што и даље тренирам пет сати дневно – каже Рашовић.
– То ми је нека врста личног задовољства. Моји тренинзи су: јутарње снажно пливање па теретана, увече техника и спаринговање. Десетак људи је ту око мене. Несебични су, јер се стављају мени у функцију. Ничег од овог не би било без велике подршке Републичког завода за спорт и медицину спорта, јер код њих се осећам још комотније него код куће – додаје.
Од 1963 до 1975. био је репрезентативац. Поред титуле државног првака, за свој највећи домет сматра титулу на Међународном купу Јадрана 1966, када је победио неке од највећих бораца тог времена, попут Немца Леополда и Британца Џекса. Последњи сениорски меч имао је 1996, освојивши у 57. години прво место на Отвореном првенству Београда.
– Било је људе стид да изгубе од мене, због мојих година, па су улагали огроман напор да ме победе, али сам и ја морао да се напрежем до горњих граница. Било је то опасно за мене, јер би се упалили сви аларми у телу, гласови који говоре: бежи одатле, изгинућеш – каже Рашовић.
Од тада не мари за те „аларме”, мада и данас тренира од десет до 12 пута недељно и учествује на неколико великих такмичења годишње. На тренингу којем смо присуствовали на леђима је држао ривала тешког 110 килограма. Каже да се и сам чуди како у ногама може да издржи и 300 килограма (на справи у теретани). Све своје успехе приписује „свакодневном трагању за вештином и оштрењу ума које настаје у борби са самим собом и противником на струњачи”.
– Захваљујући посвећености, техници џудоа, вештини, током каријере сам имао завидан број специјалки, односно бацања. Кад се осврнем на ових безмало шест деценија, кад видим колико је ту претрчаних километара, подигнутих тона терета у „људима”... То су невероватне цифре. Једна на коју сам поносан је и број оних које сам обучавао у џудоу, а то је близу 20.000. Рачунам сву ону децу која су била обухваћена акцијом када сам „гурао” џудо на часовима физичког васпитања у неколико школа – присећа се џудиста.
На разним такмичењима широм света, почев од Првенства света за ветеране у Северној Ирској 2002, низале су се медаље и подвизи. Можда најплоднија била је 2005, када је освојио четири злата, по два на европском и светском првенству.
– Мене од медаља више мотивише то да се изразим кроз чист потез, вештину, у мечу у којем ривал чини све да ме спречи. Та ме жеља никад није напустила, а богами се и појачава како старим. Доживљавам и поразе, као пре десетак дана, када сам био пети на светском шампионату, али ме они додатно мотивишу – каже и додаје да сви његови успеси не би били могући без оних који га подржавају, што морално, што финансијски. Јер, треба обезбедити средства за пут у Канаду, Америку, Азију... Од 1974. до 1999. био је, како наглашава, „прави шеф београдског и српског џудоа”, а од 1981. до 1999. „целог југословенског”. Доводио је велика такмичења у нашу земљу, као светски шампионат 1989:
– Тада ми се остварио сан да Београд и Србија постану светски центар џудоа. Добили смо и првака света. Да није било санкција, Београд бисмо изједначили са Паризом у том погледу. На конгресу у Антверпену 1992. добили смо организацију европског првенства 1994, а онда су нас санкције вратиле у камено доба – говори Рашовић, поред осталог добитник Мајске награде и Ордена рада са сребрним зрацима.
Доживотни је почасни председник ЏС Србије. Европска џудо унија га је прогласила својим почасним тренером, Ветеранска светска џудо федерација му дала титулу „Великог шампиона”, на светском шампионату је добио и плакету „Легенда џудоа”... Имао је успеха и као судија и такмичар и тренер.
На питање шта је заједничка нит у свему што ради, одговара:
– То су промоција џудоа и спорта. Волео бих, када бих људима умео да пренесем, колико би им било корисно, колико би им обогатило животе, да се баве спортом и рекреацијом. То мора да ради сваки човек! – уверен је Вук Рашовић.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.