Пси и мачке – благодет за позне године
„Кућни љубимци су право благо за људе у годинама. Не само зато што су уз њих активнији, већ и због тога што сениори на тај начин нису усамљени. У својој пракси имала сам случајеве и да су се људи у годинама упознали, зближили, чак и венчали захваљујући својим кућним љубимцима”, открива ветеринар Николета Новак и додаје да уопште није важна врста кућног љубимца, јер су све животиње благодет.
– Због пса Арија, мој дугогодишњи клијент господин Нелић, са својих 95 година, пет пута дневно излазио је напоље. Остао је виталан и признао да је томе допринео управо Ари који му је продужио живот – присећа се ветеринар и додаје да осим куца и мачке могу бити добар избор, посебно за оне слабо покретне старије грађане.
– Маце су право друштво за сениоре јер су умиљате, мазне. Познате су и као сакупљачи негативне енергије – истиче Николета Новак.
Управо једна таква „главна” је у породици Ивановић. Име јој је Миш. Умиљата црно-бела лепотица пети је по реду мезимац и кућни љубимац ове београдске породице.
– Љубав према мачкама родила се још пре двадесетак година, када се испред наше зграде у Устаничкој појавила Цана. Била је тако питома да је није било могуће не приметити. Једног дана створила се пред нашим вратима са мачетом у устима. Једноставно је одабрала нас и тако је све почело – присећа се Дарко Ивановић, некадашњи редовни професор и декан Фармацеутског факултета у Београду у пензији.
Отад су се кроз њихов дом прошврћкали и науживали Зверко (Цанин потомак), Кравица и Маченце, а у дворишту испред зграде, Дарко и супруга Мирјана Меденица редовно хране, чисте и брину о мачорима Марку и Николици.
– За маце увек имам времена, а посебно откако сам у пензији, ево, већ неколико година. Мачке су прави мелем за душу, око њих не мора особа толико да се ангажује, као рецимо око паса. Заузврат може да се добије велика љубав. Мачка је таква да и те како може да умири сваког ко је под стресом. Сам поглед на њу је некако умирујући, што је добро и за пензионерске дане – уверен је утемељивач катедре за аналитику лекова и аутор монографије „60 година Фармацеутског факултета у Београду 1945–2005”.
То су у неку руку потврдили и научници са два британска универзитета који су недавно спровели анкету чији су резултати показали да је физичка активност која укључује рецимо шетњу кућних љубимаца веома значајна за одржавање форме особа у трећем добу, посебно у току зиме. Тимови са универзитета Ист Англија и Кембриџ анкетирали су 3.000 старијих који су морали да одговоре имају ли пса и изводе ли га у шетњу. Истраживачи су им потом дали акцелерометре који су им непрестано мерили ниво физичке активности током седам дана.
„Свима нам је познато да ниво физичке активности опада с годинама”, рекао је др Ју Ту Ву, вођа истраживача који сарађује са оба универзитета, пренела је недавно агенција Хина.
Научници су очекивали да ће анкета утврдити како шетачи паса ређе прибегавају седелачком начину живота од осталих учесника студије. Резултати су показали да власници паса просечно дневно проводе пола сата мање у седењу.
„Изненадила нас је чињеница да су власници паса просечно дневно били физички активнији и да су проводили мање времена у затвореним просторима, чак и за време најхладнијих, најмрачнијих и најкишовитијих дана, у односу на старије без паса за време дугих, сунчаних летних дана”, казао је Енди Џонс, професор јавног здравља на Универзитету Ист Англија.
С обзиром на то да су се морали прилагодити потребама кућних љубимаца, њихови власници били су присиљени и на већу и чешћу физичку активност. Џонс је додао како не препоручује свим сениорима бригу о псима, будући да нису сви у стању то да раде на прави начин. Изнео је и алтернативу – укључење енглеских сениора у програме шетње паса из склоништа за незбринуте животиње два пута недељно. Професор јавног здравља је истакао и да је у склопу таквог програма могућност отказивања шетње била ређа од одустајања од вежби са вршњацима. Резултати су показали и да осим подстицања на физичку активност, старијим особама пси скраћују и тренутке усамљености, посебно ако живе сасвим сами.
Терапијске куце из Америке
Побољшање квалитета живота промовише и америчка „Алијанса терапијских паса”. Ова организација заправо је амерички национални регистар који броји више од 17.000 паса из САД, Канаде, Пуерто Рика…
– Терапијски пси помажу људима да превазиђу свој страх од паса. Имају умирујући утицај на људе, буде срећне успомене, подстичу радост и смех, помажу људима да се изборе са анксиозношћу и депресијом. Ови пси такође чине да се осећамо пријатно и помажу људима који се боре са садашњим и прошлим трауматичним искуствима. Уз њих нисмо усамљени и осећамо више самопоуздања... – објаснио је својевремено за „Политику” Били Смит, извршни директор ове алијансе.
Њихови волонтери су спремни да деле своје љубимце и време са другима, стижу у болнице, геронтолошке центре и помажу особама са сметњама... А. В.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.