Министарка преврће очима, НАЛЕД скупља ловорике
За премијерку Ану Брнабић нема дилеме. За успех Србије на листи Светске банке о лакоћи пословања највеће заслуге сноси невладина организација НАЛЕД, из које је Брнабићева
пре нешто више од годину дана дошла у државну управу. Пре три дана било је више него очигледно да потпредседница владе Зорана Михајловић не дели њено мишљење. Камере су на конференцији „Дуинг бизнис 2018” забележиле да се ресорна министарка док је премијерка говорила – узврпољила, затресла главом, и у чуду поновила: „НАЛЕД?!”
Зорана Михајловић је касније на друштвеној мрежи Фејсбук објаснила да је то била природна реакција на неправду.
„Рећи да највећу заслугу за успех Србије, која је 10. на свету по начину издавања грађевинских дозвола, има невладина организација НАЛЕД, једноставно није фер према свим осталим људима коју су учествовали и толико тога урадили у овој реформи”, писала је министарка.
Додала је да су премијеркин говор гледали и слушали и људи из Министарства грађевинарства који су изнели „лавовски део посла” око грађевинских дозвола. „Због њих нисам могла да не реагујем и не само због својих сарадника, већ и због Агенције за привредне регистре, УСАИД-а и свих министарстава која су учествовала у овој реформи”, навела је Михајловићева.
Објаснила је да је то „фантастичан резултат једног вредног, искусног и уиграног тима, који није могао да се спроведе без воље Владе Србије”.
Премијерка није ништа рекла министарки тим поводом, а ни за „Политику” јуче није хтела да коментарише гримасе и изјаве Зоране Михајловић
Није познато да ли је и председница владе преврнула очима када је прочитала ову објаву, али је сасвим сигурно да на друштвеној мрежи Фејсбук испод овог поста није кликнула „лајк” (свиђа ми се). На страници ресорне министарке то је учинило 90 особа. Ана Брнабић није међу њима.
Премијерка није ништа рекла министарки тим поводом, а ни за „Политику” јуче није хтела да коментарише гримасе и изјаве Зоране Михајловић.
И док је ових дана постало спорно ко треба да покупи ловорике, неспорно је, међутим, да је то што се Србија нашла међу првих 10 на свету, када је реч о издавању грађевинских дозвола, велики успех. Поготово што смо по овом показатељу годинама били на самом зачељу листе, а пре три године били смо на 186. позицији и на самом дну листе.
Што се стручњака тиче – нема дилеме. НАЛЕД и УСАИД су годинама радили различите врсте студија на ову тему, али они су превртали очима сваки пут када их неко приупита како иде напредак у овој области. Јер помака није било. Све док у Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре није дошла Зорана Михајловић.
Прва електронска грађевинска дозвола издата је у марту 2016. године у Београду, тек пошто је промењен Закон о планирању и изградњи. Претходно су привредници годинама негодовали због бирократских препрека у овој области, истичући како и по две године чекају да добију грађевинску дозволу да би могли да почну да граде. У време док су министри грађевинарства били Велимир Илић и Оливер Дулић, НАЛЕД је често, у сарадњи са УСАИД-ом, организовао округле столове на ту тему. Али је утисак учесника на овим догађајима био да лобирају за интерес крупног капитала. Цивилни сектор, једноставно, није имао кадрове и капацитет да убеди државу да промени закон. Невладине организације не могу ни уз сву добру вољу да искорене корупцију која је врло често убрзавала процес издавања дозвола. То је морала да пресече држава.
Неспорно је да политичке заслуге треба да покупи ресорни министар, сматра Милојко Арсић, професор Економског факултета.
– Пре тога се годинама радило на том пројекту па је напредак био скроман. Коришћене су услуге стручњака из разних области укључујући и НАЛЕД. Али је де факто да је Зорана Михајловић раскрчила политичке и бирократске препреке за измене тог закона – каже Арсић.
Његов колега Љубодраг Савић додаје да смо и раније имали разне добре студије, али да оне нису примењене.
– Сви су допринели на свој начин. НАЛЕД јесте практично био задужен да Србији помогне око креирања новог закона, а премијерка је из тог миљеа дошла. Не може се порећи чињеница да је Ана Брнабић заслужна за увођење е-управе, она је управо о дигитализацији највише говорила у свом експозеу. Дакле, она ради то што најбоље зна да ради, али се не могу ни игнорисати заслуге ресорног министарства – каже Љубодраг Савић.
Он закључује да је то био тимски рад у коме свако има свој део заслуге, а најважније је да се издају електронске грађевинске дозволе.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.