У дому отворен интернет кафе
Даница Храмов (82), актуелна је председница Скупштине корисника београдског Дома за старе „Вождовац”. Под кровом установе смештене на источној падини ове општине живи већ 17 година. Уселила се на сопствену иницијативу, што нико из њене фамилије није поздравио. Сви су се, како каже, љутили на њу, али су на крају ипак прихватили њену одлуку.
– Нисам се покајала. Баш скоро сам била код кћерке. После неког времена само сам јој рекла да морам да кренем кући. Она је била згранута, а мени је било сасвим нормално да то кажем. Јер, дом за старе заиста је постао мој једини дом – искрена је Даница.
Она је једна од 270 корисника колико их има у вождовачком дому. Сви они живе распоређени у четири објекта од којих највише станара има у стационару – 111. Ова зграда је недавно комплетно реновирана о трошку државе која је у обнову уложила око пет милиона динара.
– Реконструкција је завршена за шездесетак дана, када су замењени сви подови и освежени зидови. Истовремено смо добили и 40 нових лежаја и душека са постељином од Фондације принцезе Катарине, чија је вредност 18.000 евра – набраја новитете Иван Јездић, управник Дома за старе „Вождовац”.
У стационару бораве непокретне особе нарушеног здравственог стања, са умањеним способностима за бригу о себи којима је неопходна здравствена нега и медицински надзор 24 часа.
– У том објекту је било планирано оспособљавање одељење за дементне кориснике који су покретни. Засад смо одустали од те замисли. Јер, да бисмо имали такав кутак најпре бисмо морали да направимо ваљану ограду, обезбедимо видео-надзор, па тек онда да оспособимо одељење – објашњава Јездић, подсећајући да је у овој установи за треће доба пре неколико година уведено централно грејање, док су све собе добиле уређаје за СОС позиве корисника.
У дому ради и савет корисника, тело које идеје станара прослеђује управи. Од управника су, открива он, тражили да им се отвори интернет кафе, што је учињено у априлу ове године.
– Пожелели су и летњу башту и билијар клуб који је недавно почео да ради. Тиме су посебно задовољни, као и чињеницом да однедавно у објекту Е ради и трећа амбуланта. Осим ње, амбуланте постоје и у стационару и централној згради. Што се тиче проблема, и даље је највећи дотрајало санитетско возило, старо 33 године. Надамо се да ћемо га ускоро заменити новијим – уверен је Јездић.
Оно што би требало поправити су и старе бетонске стазице које воде око павиљона. У веома су лошем стању, бетон се круни, а степенице пуцају. Засад није на видику њихова обнова, али управник зато најављује решење за много већи проблем. У току наредне године требало би да почне темељна обнова свих кровних конструкција које нису такнуте откако је дом отворен пре 45 година.
Дружење, читање, радне терапије
Станари се труде да у дом унесу део себе. У сваком од четири објекта налази се салон у којем се станари друже и гледају ТВ, а на располагању су им и фризер, кројач, библиотека... Ту је и кутак за радну терапију, којим руководи радни терапеут Марина Арсић.
– Сви наши корисници су укључени у разне активности дома, у спортске и културне, али не може баш свако да се бави декупажом, хеклањем, израдом накита, украсних предмета... У овом кутку углавном су они који немају проблеме с очима, катаракту или артритис – открива Арсићева.
Замерку на живот у дому нема ни Жижа Дамјановић, бака која је станарка већ 16 година. Радни век провела је као професор књижевности па сада своје знање жели да пренесе и осталим „колегама” из дома.
– Оптимиста сам по природи, тако да нећу да се жалим. Ускоро ћу говорити о Ђури Јакшићу, поводом годишњице његове смрти – открива Жижа.
Најстарија станарка има 96 година
Старински накит, наочаре за читање, иконе, уметничке слике, безброј шарених дугмића, украсни тањири и шољице... Уникатни лични предмети Шарлоте Пешић – легенде Дома за старе „Вождовац”, баке која је у њему живела дуже од четири деценије – заузимају посебно место, у предворју централног павиљона. У стакленим витринама уредно су сложени вредни експонати за које зна сваки од 270 станара.
Шарлота је била заштитно лице дома у којем је живела од 1972. Тајна њене виталности била је у вежбању. Њена пасија били су и дугмићи којих је сакупила више од 20.000. Правила је и лутке од коже, насликала бројне слике. Хероина из Качерске улице није била једина дуговечна станарка. У четири павиљона живи још особа које су загазиле у десету деценију живота. Једна од њих је и Београђанка Милица Живић (96), тренутно најстарија станарка у вождовачком дому.
– Овде сам већ осам година. Углавном проводим време читајући. Тренутно уживам у Ћосићевом „Времену смрти”. Осим тога, прошетам по ходнику, и то је то. Задовољна сам животом и третманом у стационару, али имам замерку на кревете. Јесте да су нови, али некако су превисоки, а душеци тврди и танки – примећује бака Милица, која дели собу са истомишљеницом Милованком Милаковић (87).
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.