Биткоин седам пута вреднији од унце злата
Вредност виртуелне валуте биткоин обара све рекорде. Прошлог викенда достигла је вредност од 7.600 долара, што од почетка године представља раст од чак 750 одсто. У међувремену, цена ове криптовалуте благо је пала, па је у петак биткоин вредео 6.800 долара. Колико ова виртуелна валута на тржишту лудује показује и податак да је у четвртак биткоин узлетео на чак 7.888 долара.
Међутим, упркос паду, невероватно је да ова вируелна валута на тржишту вреди скоро седам пута више од једне унце злата, чија је вредност износи око 1.200 долара.
Познати светски економиста Нуријел Рубини, који је својевремено предвидео светку економску кризу, па је због тога познатији под надимком Доктор Пропаст, упозорио је да је криптовалута биткоин „изузетно шпекулативни мехур који ће на крају експлодирати”.
„Имамо гигантски шпекулативни мехур који се односи на биткоин, који нити је озбиљан начин плаћања нити је добра оаза инвеститорима за очување вредности капитала”, изјавио је амерички економиста за „Бизнис инсајдер”.
Како објашњава, „биткоин се храни самим собом” и зато нема било каквих основа да цена те дигиталне валуте достиже тако висок ниво.
„Штавише, биткоин користе криминалци за своје послове у ’сивој зони’. Верујем да ће све више држава почети да проглашава трговање криптовалутом незаконитим као што је то учинила Кина”, изјавио је Рубини, додајући да ће нови прописи бити усвојени.
У Србији се такође тргује овом вируелном валутом, али за то не постоји законски оквир. У Народној банци Србије (НБС) истичу да још није реч о значајнијој појави на нашем тржишту.
„У овом тренутку наше законодавство не уређује питање виртуелних валута, а Народна банка Србије нема законска овлашћења да издаје дозволе за трговање виртуелним валутама, нити за постављање уређаја за куповину или продају виртуелних валута”, кажу из централне банке и упозоравају да се биткоином тргује на сопствену одговорност.
Додају и то да ће јавност бити благовремено обавештена када се процени да постоји потреба за правним регулисањем ове области.
„Наравно, у случају евентуалног доношења прописа којим ће се регулисати употреба виртуелних валута, величина тржишта неће бити једини фактор који ће се узети у обзир, већ свакако и безбедност корисника и њихова заштита, као и одговорност оних који омогућавају њихово коришћење”, истичу у НБС.
Млађен Мердовић, један од оснивача и председник Српске биткоин асоцијације, каже да примена биткоина кроз плаћање није толико распрострањена у Србији.
– Код нас трговина биткоином још увек није дефинисана као финансијска трансакција и у много чему заостајемо за Европом и светом. Само неколико ресторана у Београду прихвата плаћање рачуна том валутом. Код нас је све то кренуло још 2013. године у једном београдском ресторану али свакако је неопходно још много иницијативе и рада да то заживи масовније. У Јапану, на пример, биткоином може да се обави плаћање на више од 260.000 места – закључује Мердовић.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.