Деца се трују седативима и средствима за чишћење
Разна средства за чишћење и лекови најчешће се налазе на мети знатижељних малишана који, у тренутку мале непажње родитеља, посегну за њима, попију их и на крају заврше у ординацији лекара са здравственим компликацијама. Тровања код деце су најучесталија у узрасту од две до четири године, а осим што их малишани попију, дешава се да отровне супстанце стављају на кожу или да их удишу.
Национални центар за токсикологију Војномедицинске академије у претходним годинама имао је око 300 позива годишње када је реч о тровању деце. На Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој улици у Београду сваког дана се у дежурству појави барем један случај тровања, најчешће лековима, односно око 300 годишње.
Како истиче др Снежана Рсовац, педијатар и начелник Педијатријске и неонаталне интензивне неге на Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој улици у Београду, сва средства која се користе у домаћинству за одржавање хигијене представљају опасност. Адекватно чување, ван домашаја деце, и сигурносни поклопци на паковањима представљају меру предострожности односно превентиве јер деца не препознају ова средства као опасна, већ као нешто што је могуће попити или појести. Ова средства су најчешће по саставу киселине или базе, то јест корозивна и каустична.
– Уколико дете попије овакво средство, промене се јављају на слузокожи усана, усне дупље, једњака а понекада ово је у тој мери обимно да захтева дуготрајно болничко лечење и реконструктивну хирургију. Од лекова најчешће се отрују седативима, кардиолошким медикаментима, антидепресивима и антибиотицима. У зависности од количине и врсте лека зависе и симптоми тровања. На срећу, најчешће се ради о лакшем степену тровања. Већ дуго нисмо имали забележен случај тровања гљивама, органофосфатима и бензином – наглашава др Рсовац.
Наша саговорница истиче да памти случај тровања соном киселином код дечака који је случајно попио ово средство које је довело до тешких промена на једњаку. Детету је живот висио о концу, али су лекари успели да санирају повреде и након операција које су уследиле дете се постепено опоравило, али је лечење трајало месецима.
– Сва тровања су потенцијално опасна и свако тровање захтева хитан лекарски преглед. У случају да дође до тровања најбитније је да се родитељи хитно јаве лекару или хитној помоћи. Да би се правилно лечило тровање и добило на времену, пожељно је да родитељи утврде који препарат је дете попило, појело, удахнуло или са којим је било у контакту путем коже. Код детета које је попило или појело отров никако се не изазива повраћање. Уколико је дете било у контакту преко коже са отровом, треба му скинути одећу и опрати млаком водом без икаквих додатних супстанци. Ако је дете удисало отров потребно је да се изведе из просторије. Пружање прве помоћи зависи од стања свести код детета, дисања, срчаног рада – наглашава др Рсовац.
Тровање се може спречити адекватним чувањем потенцијалних отрова, ван домашаја деце. Обично се средства за хигијену чувају у купатилу иза ве-це шоље, испод лавабоа, а лекови у сталажама и фиокама, а заправо их треба склонити из видног поља малишана.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.