У Суботици све више старих
У Суботици живи више од 24.000 старијих људи, што значи да четвртина становника овог града на крајњем северу Србије има 65 и више година. Кроз овогодишње услуге Геронтолошког центра „Суботица”, организације „Каритас”, Кола српских сестара и Удружења пензионера Суботице, за побољшање услова живота ове групе грађана из градског буџета издвојено је око 42 милиона динара.
Како је објаснио Илија Ђукановић, члан Градског већа задужен за социјална питања и здравство, одлуком о буџету града за 2017. издвојено је 37,8 милиона динара. Тај новац намењен је Геронтолошком центру „Суботица”, за реализацију услуга „помоћ у кући”, која је намењена за око 800 корисника.
– Уз то, кроз пројектно финансирање организација и удружења, за „Каритас” и Коло српских сестара издвојено је 3,7 милиона динара. Од те суме, 2,8 милиона динара намењено је „Каритасу”, а 853.000 динара Колу српских сестара. Поменуо бих још једно активно удружење, а то је Градско удружење пензионера којем је ове године додељено 230.000 динара путем конкурса за друштвено хуманитарни рад, док им је путем Јавног конкурса за финансирање или суфинансирање програма у култури додељено 140.000 динара – казао је Илија Ђукановић и додао да Суботици следи израда здравственог профила града, као увод у израду Плана јавног здравља, где ће бити укључени Савет за здравље града и различите радне групе на изради овог значајног документа.
– За услугу познату као отворена заштита, под којом се подразумева присуство геронтодомаћица као испомоћ старачким домаћинствима и медицинска нега у кући, град је 2013. године уместо дотадашњег 51 милиона динара, издвојио тек 38 милиона. Од тада тај однос није повећан иако имамо све више захтева – казао је Балажевић.
У међувремену, градска власт је промењена, али буџет за ове намене није враћен на претходни износ, и из тако умањеног прихода Геронтолошки центар „Суботица” финансира 13 медицинских сестара, осам неговатељица и 24 геронтодомаћице које обилазе, помажу и негују више од 850 корисника.
– То су разлози због којих смо морали да уведемо и листу чекања, али је огроман притисак на ту службу. И поред нашег труда, не успевамо свима одмах да изађемо у сусрет. Суботица је град старих, по попису из 2011. године 25 одсто становништва је било старије од 65 година, а са великим исељавањем из Суботице претпостављамо да се тај однос померио и да је сада и до 30 одсто старијих – подсетио је Балажевић.
А. Исаков
Једна од организација која пружа подршку најстаријим суграђанима током целе године је „Каритас”.
– Наша мисија је да помогнемо људима којима је то потребно. То радимо током читаве године на терену, што није тако видљиво. У Суботици имамо 105 корисника, а поседујемо службу у Кањижи, Сенти и Малом Иђошу – нагласио је Габор Риц, директор суботичког „Каритаса”.
Важну улогу у свакодневном животу времешних Суботичана има и Удружење пензионера из овог града.
Драгица Лучев, председник овог удружења, подсећа да организација постоји већ 72 године и има 16.000 чланова.
– Наш примарни задатак је да помажемо старијима. За њих набављамо огрев, организујемо хуманитарну помоћ и излете. У седишту у Улици Саве Шумановића налази се фризерски салон и педикир. Имамо и сламарску секцију, а под окриљем удружења ради и хор „Адио” – набраја Лучев и додаје да од 16.000 чланова, око 6.000 корисника спада у категорију угроженијих јер су им пензије испод 15.000 динара.
– Тим људима често није лако. За хлеб и не морају да имају, али лекове од којих су многи прескупи ипак морају да узимају. Зато им помажемо тако што неки наши чланови, када им остане лекова, дају удружењу. Онда наша докторка прегледа да ли су добри, па ако јесу, наш задатак је да их распоредимо до оних којима су неопходни – објашњава Лучев.
Удружење пензионера је ове године из буџета добило 230.000 динара и тај новац биће утрошен на грејање и одржавање зграде. Примера ради, месечни рачун за загревање 200 квадрата простора износи око 100.000 динара.
Младост уступа место старости
Старење популације данас представља један од највећих успеха човечанства, али је и један од највећих јавноздравствених изазова. Процена је да ће број старијих широм света порасти за 56 процената, односно са 901 милион особа на више од 1,4 милијарде између 2015. и 2030. године. До 2030. број особа старијих од 60 и више година требало би да премаши број младих, узраста од 15 до 24 године.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.