Медицинске сестре уче немачки
Четрдесетједногодишња Ана Арсић, медицинска сестра у београдском Дому здравља „Стари град”, ових дана убрзано учи немачки језик јер планира да почетком наредне године спакује кофере и окуша срећу у Немачкој. Минималне плате сестара у овој земљи износе од 1.300 евра, док у Србији оне примају око 37.000 динара. То је један од мотива Ане Арсић за одлазак из наше земље.
– Највероватније ћу радити у једном старачком дому. Одлазим због боље плате, услова за рад и начина живота. Зашто да не искористим ту могућност када се шанса појавила? Жао ми је само што ћу напустити диван колектив у дому здравља у коме радим јер су ми колегинице феноменалне – истиче Арсићева.
Она је само једна од великог броја медицинских сестара које се припремају за одлазак у свет трбухом за крухом. У јавности се углавном говори о лекарима који посао траже у скандинавским земљама и емиратима, а чињеница је да има доста и сестара које желе да оду како би могле да прехране породицу.
Нада Трифковић, директорка Медицинске школе Београд, наглашава да годишње из државног здравства оде у свет око 900 сестара, а претпоставља се да тај број са онима које раде код приватника износи око 1.100. Из једне београдске гинеколошко-акушерске клинике само ове године у иностранство на привремени рад је отишло 10 бабица. Медицинске сестре углавном узимају неплаћено одсуство из здравствених установа у којима раде јер планирају да се ипак једног дана овде врате.
– Дефинитивно је највећи одлив кадрова у последњих пет година из медицинске струке. Послодавци у Европи су схватили да је ова врста образовања најскупља за неку државу, па им одговара да наше добро обучене сестре тамо раде. Оне тамо углавном раде као болничарке. То је зато што нигде у ЕУ сестре не могу, као што је случај у Србији, да раде са средњом школом, већ морају да заврше две до три године додатног образовања како би стекле диплому високе школе – истиче Трифковићева.
Она напомиње да посао болничарки у клиникама западне Европе, по мишљењу њихових држављана, није довољно плаћен, и да им одговара да то раде медицинске сестре из наше државе. Важно је само да сестра зна језик земље у коју иде, а посао лако може да нађе преко бројних огласа и агенција које постоје у Србији.
– Медицинске сестре тамо могу да имају три пута већу плату него што је овде случај. Највише одлазе у Немачку, Мађарску, Аустрију, Норвешку, Финску. Најтраженије су оне сестре које се баве здравственом и кућном негом, геронтологијом, ургентним стањима, патронажом. Али, оне су тамо помоћно здравствено особље. Ако се тренд одласка настави, постоји могућност да неће имати ко да нас лечи и негује – закључила је Трифковићева.
Најчешћи разлози за одлазак, осим тога што сматрају да имају ниске зараде, јесу неплаћени прековремени рад и то што су слабо плаћена дежурства, али и то што не могу да напредују на послу и немају могућност за усавршавање.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.