Трагични крај српског Џемса Дина
Крајем педесетих година прошлог века Милош Милошевић дошао је из Књажевца у Београд без било каквог сна о филмској каријери, а још мање наде да ће убрзо обрести у друштву славних филмских глумаца и као ретко који Србин успети да започне холивудску каријеру.
Са породицом Милошевић станује на Чубури, у Максима Горког број 6. Иде у Прву мушку гимназију и 1960. уписује експерименталну школу глуме на Црвеном крсту, у класи Јове Путника, у Дому културе „Божидар Аџија”. Смео и куражан, са друговима се опкладио да ће постати други Џемс Дин.
Цела породица имала је велике циљеве. У породичној историји Милошевића забележено је да је Милошев деда, такође Милош, био председник књажевачке општине. Деда и прадеда Анта били су власници чувене трговачке фирме „Анта Милошевић и син”. Милошев стриц Предраг био је композитор и директор Београдске опере, а Милошев отац Божидар студирао је економију и музику у Бечу, и био први секретар Удружења извозника Краљевине Југославије.
Кад су дошли комунисти, Милошев отац трпи малтретирања, јер је наводно сарађивао са окупатором. Осудили су га на три године затвора као непријатеља народа и одузели му имовину. Мајка Јулијана, која је уписала курс дактилографије, са породицом прелази за Београд, а Милошева сестра Зорица, сликарка, удаје се за сликара Бруна Маскарелија, и данас живи у Риму, где је и њен син који носи то „породично” име Милош.
У Музеју југословенске кинотеке, у Косовској, до краја месеца траје изложба „Сећање на једну младост”, посвећена сећању на Милоша Милошевића (1941-1966). Успомене на дружења са овим глумцем за наш лист евоцира, Милошев друг из младости, правник Радослав Лале Вујадиновић.
Било је то доба када екипа из краја заједно иде на клизање на Таш, гледају филмове и бокс мечеве, посећује журеве и освајају лепе девојке. Период игранки у Божидарцу и на Калемегданској тераси, одлазака у легендарну дискотеку Еуридика, доба шими ципела и звонастих панталона.
‒ А Милош згодан и паметан. За њега су дорћолске лепотице говориле да је леп к’о смрт, савршено грађен и изузетан џентлмен. Беху то године када је постао краљ „штафте” у Кнез Михаиловој која се без њега није могла замислити. Једну Нову годину смо славили тако што смо гледали филмове у биоскопу на Црвеном крсту. У поноћ је била лутрија и један наш друг освојио је печено прасе. Прешли смо у кафану „Табор” и лумповали до зоре. Београд је тада био мали, сви смо се знали ‒ каже Вујадиновић. Он је о Милошу Милошевићу писао и у својој књизи „Крсташи, Чубурци”, с поднасловом „Када су легенде били само момци из краја”.
Како је у Београду у то време било знатно јефтиније снимати филмове него у Холивуду, или било где у Европи, наша престоница је постала филмска Мека. У Кошутњаку су почеле да се снимају велике копродукције. Једна од првих била је филм „Марко Поло” где је Милошевић на кастингу изабран за дублера Алена Делона. Још се препричава згода како је Делон имао криве ноге па су на плажи за ту сврху снимали Милошеве. Како је снимање филма прекинуто је због финансијских проблема, наш глумац на Делонов позив одлази за Париз.
Милошевић у Паризу плени пажњу жена. Заљубљује се у Франсис Кановас која касније узима име Натали и удаје се за Алена Делона, а Делон потом Милоша упознаје са Синтијом Бурон, са којом Милошевић 1964. одлази у Америку. Пар најпре живи у Њујорку где овај младић похађа школу „Seven Arst Studio”. Узима уметничко име Милош Милош. Снима филмове „Руси долазе, Руси долазе” Нормана Џуисона и „Инкубус” Леслија Стивенса.
Још једну лепотицу, мисицу Барбару Ен Томас Руни, супругу познатог глумца Микија Рунија, Милош Милошевић упознаје у ресторану „Адриатик” у Лос Анђелесу, који су држали Гордана Ковачевић Шиповац, Милошева другарица из основне школе из Књажевца и њен супруг фудбалер. То је место за окупљање уметничког крема: Натали Вуд, Елвис Присли...
‒ Милошевић и Барбара почињу да се забављају док је она још у процесу развода од Микија Рунија. Међутим, њихова веза окончава се трагично. Милошевић је пронађен мртав поред Барбаре Руни 30. јануара 1966. у купатилу у вили Микија Руија у Лос Анђелесу. На пиштољу није било отисака. Кад је његово тело допремљено у Београд, и сахрањено на Новом гробљу, видело се да је имао фрактуру лобање и напрслу кост на руци. Сав је био у ранама и модрицама, а у званичном извештају је писало да је реч о убиству и самоубиству. У то нису поверовали ни Милошева сестра, као ни пријатељи, јер је био млад, жељан живота ‒ каже наш саговорник.
Експертиза у Београду показала је да им је у виски сипан барбитурат који их је омамио. У то доба Руни се лечио на приватној клиници и нагађало се да би му Барбара у бракоразводној парници узела велику суму новца. Исто тако, Рунијев син је касније рекао: „Ја не верујем да је моју мајку убио тај Југословен”, подсећа Вујадиновић.
Сви они који су нешто знали у афери Милошеве смрти убрзо су нестали. Милошеву супруга Синтију убили су седам година после Милошеве смрти и нађена је унакажена у гепеку аутомобила. Убијен је и детектив који је радио на расветљавању овог случаја.
Милошевић, који је тек загризао свој амерички сан, убијен је на почетку снимања историјског спектакла „Пад Римског царства” Ентонија Мана, а у Београду су након његовог убиства кренуле кулоарске приче како је имао везе са са криминалом, да је плејбој; речју, лош момак, чак и да је имао инцестуозну везу са мајком...
‒ Био је све сем тога. Поштен, галантан, велики друг. Пријатељима је слао по 2. 000 долара како би им помогао. Драго ми је да се сада редитељи јављају с жељом да сниме филм о Милошу, момку који је прокрчио себи пут ван наших граница и нажалост трагично завршио у својој 25. години. Такви људи не заслужују заборав ‒ каже Вујадиновић, о младићу чији је живот временом прешао у урбану легенду.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.