Старији су важна карика друштва
Људи у седмој, осмој или деветој деценији живота често немају помоћ најближих чланова породице, али то не значи да би требало да буду потпуно заборављени и препуштени сами себи.
Зато је важно подстицати њихово учешће у заједници, чиме ће се, како објашњава Надежда Сатарић, председница УО удружења „Амити – снага пријатељства”, смањити ризик од изолације која, уз страх и губитак самосталности, може да одведе у депресију.
– Учешће старијих у друштву је битно и зато што оно доприноси квалитету њиховог живота и уопште дужем животу у бољем здрављу. Оно повећава и степен кохезије у друштву и, коначно, важно га је подстицати јер доприноси остваривању друштва за особе свих генерација. Интеграција припадника трећег доба је битна, јер су старије особе иначе осетљиве на појаве као што су социјално искључивање, маргинализација и дискриминација – истиче Сатарићева и предлаже времешним грађанима да се обавезно укључе у програме за старије, бројне клубове и удружења.
– Поента је да живимо квалитетно и да нам живот буде испуњен, а не да животаримо 90 или 100 година и да то буде то – уверава Сатарићева.
Како све можемо подстицати учешће старијих?
– Признавањем доприноса које они дају, како својим породицама, тако локалним заједницама и друштву у целини, као и омогућавањем лакших контаката старијих са члановима породице која не живи са њима, укључујући обуке за коришћење рачунара или „скајп” комуникације. Један од начина је и понуда активности у локалној заједници, које су базиране на групи, укључујући креативне, рекреативне и друге, а које су у вези са очувањем здравља и исхране – набраја Сатарићева.
Добар начин за њихово учествовање у друштву је и да оно подстиче и оснажује остваривање њихових личних интересовања и неостварених хобија. Важно је и да заједница обезбеди простор за њихову партиципацију у доношењу одлука које их се тичу, и то на свим нивоима, почев од породице, локалне заједнице, па до националног нивоа.
У „Амитију” подсећају и да би старијима требало омогућити економску партиципацију у пуној мери, како оних са 50 и више година који још нису остварили право на пензију, тако и оних који су у пензији, а и даље дају економски допринос.
– Један од начина како можемо подстицати учешће старијих је и обезбеђивањем инфраструктуре за њихово укључивање и учешће у друштву. У то се убрајају адекватни превоз, физичка доступност јавних објеката и установа, доступност средстава комуникације, културних и других садржаја за њих... – истиче Надежда Сатарић.
Скрајнути становници Азије
У Азији су старији људи скрајнути и живе у колибама на ободу села, посебно у Бурми и Камбоџи. Жене су код њих у подређеном положају јер раде на пољима, брину о деци, мужевима ратницима...
У тим друштвима жене раде до веома дубоке старости, која и није тако дубока за европске стандарде. У афричким селима пак старији често болују од катаракте, али се тамо веома поштују људи у годинама. Чак постоје и куће за мудраце.
На све ове појединости које је доживела у неким од 120 држава које је посетила Соња Лапатанов, балерина у пензији, недавно је подсетила на трибини „Амитија” на тему укључености старијих у друштву. Казала је и да се сусретала са људима који имају статус краља, а један такав из државе Бенин, који је имао четири жене, чак јој је понудио брак.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.