Златна дружина Економског факултета
У четвртој години студија активисти генерације 1967. на Економском факултету успели су први пут да изаберу продекана. То је у исто време био и први студент продекан на Универзитету у Београду. Изабрани Владан Божић касније је постао редовни професор Економског факултета. Активисти су покренули и прво студентско гласило на универзитету „Глас економиста”. Ова златна дружина, њих око хиљаду уписаних 1967, заправо је тридесета генерација Економског факултета. Ових дана они су обележили велики јубилеј – 50 година од почетка студија.
Друштво од седамдесетак „академаца” окупило се у професорској сали Економског факултета, где су уживали са својим саборцима, препричавајући догодовштине из студентских дана. Међу њима су били и проф. др Стипе Ловрета, некадашњи декан Економског факултета, Милан Вујовић, експерт за пословно банкарство, сада члан одбора за економске науке САНУ, и Милан Шојић, професор неколико предмета на Економском факултету и економски истраживач.
– Не могу да верујем да је прошло 50 година откако смо уписали Економски факултет. Сећам се дана када сам из далеке Макарске стигао на праг Каменичке 6. Та зграда остала ми је верна до данас, а ја сам у протеклих пет деценија тежио да јој се одужим – каже проф. др Стипе Ловрета, чија је генерација изнедрила сијасет успешних и остварених људи.
– Чинили су је студенти из свих бивших југословенских република, а било је и странаца. За разлику од данашњих генерација, ми смо ипак могли да бирамо посао после студија. Тек дипломираним економистима сада теже полази за руком да се укључе у укупне привредне токове – истиче проф. др Ловрета.
Његов колега Милан Вујовић признаје да њиховој генерацији није први пут да се окупља. То су досад урадили пет-шест пута, али им је овај посебан јер обележавају пет деценија познанства.
– Већина је успела у животу. Нико није познат по аферама, нико није кренуо странпутицом. Међу нама су људи који су се остварили у бројним областима: науци, публицистици, а из наше генерације имамо чак и председавајућег Генералне скупштине Уједињених нација – набраја Вујовић.
Посебно је поносан на то што су још као академци схватили суштину живота.
– Сви смо имали исте циљеве: да завршимо факултет, постанемо људи и остваримо се у каријерама. Са многима из генерације везује ме трајно пријатељство. Зато поручујем млађима да треба да теже свом циљу без обзира на проблеме које носи живот. Недаћа ће увек бити, то треба да се зна, али оне не смеју бити препреке – саветује Милан Вујовић, који је до сада објавио четири књиге, сто стручних радова из области економије, као и више од 30 текстова у листу „Политика”.
Професор Милан Шојић, један од организатора окупљања, поносан је на своју генерацију.
– На факултету смо добили пуно знања које смо касније преносили својим студентима и колегама. Знање смо исто тако добро применили, свако на свој посао, што нас чини још успешнијом генерацијом – уверен је проф. Милан Шојић.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.