Наши читаоци бесплатно на прегледима младежа
„Политика” у сарадњи са Клиничким центром Србије организоваће у понедељак, 4. децембра, од 12.30 сати, акцију бесплатних прегледа коже и младежа у Клиници за дерматовенерологију КЦС за заинтересоване читатеље најстаријег дневног листа на Балкану. Прегледи без упута и здравствене књижице могу да се закажу данас од 13 до 14 сати на број телефона „Политике” 011-330-1758.
Професор др Милош Николић, директор Клинике за дерматовенерологију КЦС, објашњава да правовременим постављањем клиничке или дермоскопске дијагнозе и правовременим уклањањем промена, пацијенти могу бити у потпуности излечени од меланома, најзлоћуднијег тумора коже и једног од најзлоћуднијих тумора код човека уопште. Промене на младежима у виду раста, промене боје, облика, свраба, појаве ранице су оне које не треба занемарити.
– Особе које имају светлу кожу, косу и очи треба да се прегледају чешће него особе са тамнијом кожом, косом и очима. Уколико особа има више од 50 такозваних меланоцитних невуса (младежа), такође треба чешће да се прегледа него особа која има само 15 до 20. Нарочито је потребно обратити пажњу код особа које су у детињству два и више пута имале опекотине од сунца, а поготово ако су имале опекотине са пликовима. Дакле, особе светле коже, косе и очију, нарочито ако имају више од 50 младежа и ако су у детињству имале опекотине од сунца, треба да се прегледају једном у шест месеци – истиче др Николић.
Најчешће се појављују такозвани базоцелуларни карциноми (БЦЦ), затим следе планоцелуларни карциноми а затим меланом. Овим редом се могу поређати и по степену злоћудности, од најбезопаснијег ка најопаснијем. У Европи, учесталост тумора коже варира од земље до земље. Више се појављује у северној него у јужној Европи. Базоцелуларни карциноми јавља се код 50 до 80 особа на 100.000 становника годишње, планоцелуларни карцином се појављује на 30 до 50 људи на 100.000 становника годишње, а меланом код два до 25 грађана на 100.000 становника годишње.
– Фактори ризика за појаву болести су светла кожа, очи и коса, нарочито ако особа има риђу косу и пеге, затим опекотине од сунца у детињству и некритично излагање сунцу, без адекватне заштите коже. С обзиром на то да не можемо да променимо тип своје коже, једино што је могуће је да је заштитимо одговарајућом одећом и кремама са високим фактором заштите – додаје др Николић.
Важно је и по сваку цену избећи опекотине од сунца. Особе које су под високим ризиком за развој тумора коже морају да одлазе редовно на контроле код дерматолога.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.