Десеторо ухапшених због убиства малтешке новинарке
Полиција на Малти је лишила слободе десеторо људи због сумње да су умешани у ликвидацију истраживачке новинарке која је писала о корупцији политичара и организованом криминалу.
Дафни Каруана Галиција убијена је у октобру у експлозији бомбе која је подметнута испод њеног аута. То је имало велики одјек у свету јер је она изградила име текстовима у којима је раскринкавала подмићивање и сумњиве послове. Премијер Џозеф Мускат, о којем је новинарка писала као о човеку који прима мито и новац чува у офшор зонама, није желео да коментарише да ли међу ухапшенима има осумњичених за наручивање и осмишљавање злочина или је реч само о извршиоцима. Би-Би-Си преноси да су неки од њих од раније познати полицији.
Званична Валета била је под великим међународним притиском да расветли случај па је понудила награду од милиона евра за информацију о починиоцима и позвала међународне истражитеље да се укључе, прихватајући помоћ ФБИ и Европола. Тројица синова убијене репортерке тврде да их власти нису детаљно обавестиле о хапшењима. Они су забранили званичницима да присуствују сахрани њихове мајке, одбили да подрже идеју о награди од милион долара и позвали премијера да поднесе оставку. Подсетивши да је њихова мајка лоше писала о премијеру, министрима и шефу полиције и да су власти упорно покушавале да је ућуткају, синови су закључили да Малта није у стању да спроведе непристрасну истрагу.
У свом блогу Дафни Каруана Галиција повезала је премијера са „Панамским папирима”, који су открили да велики број светских политичара скрива новац на рачунима у пореским рајевима. Тврдила је да су Мускат и његова супруга примали мито од председника Азербејџана Илхама Алијева и његове породице и да су новац држали у офшор банкама. Премијер је негирао овде наводе.
Из италијанског тужилаштва је после убиства стигло обавештење да не искључују могућност да је новинарка убијена због тога што је писала о шверцу нафте између Либије, Малте и Италије, о чему сада истрагу воде и органи у Риму. Одатле се чују гласови појединих политичара и судија који, како преноси „Гардијан”, наводе да је у шверц нафте била умешана сицилијанска мафија, која је вероватно и подметнула бомбу.
Осморо великих медијских организација, међу којима „Њујорк тајмс”, „Гардијан” и Би-Би-Си, упутили су прошлог месеца отворено писмо Европској комисији захтевајући да Брисел истражи убиство новинарке. Потпредседник Европске комисије Франс Тимерман је одговорио да су све очи у Европи упрте у малтешке власти очекујући резултате.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.