Клубови место сусрета старих и младих
„Када имате 96 година и боли вас колено, побољшање се не може очекивати, нити је лекар у стању да вам помогне. Али, оно што ми можемо јесте да створимо такву атмосферу да се на бол заборави.” Ове речи Гее Сијпкес, управнице „Хуманитаса”, дома за старе у холандском граду Девентеру, спремно ће потврдити и станари. Откако су добили студенте за суседе, чији је смештај бесплатан, мање причају о болестима и умирању. Више воле да чују од младих како се проводе, куда излазе, имају ли девојке или момке...
– Студенти доносе спољни свет у њихове живот или у ово здање – каже управница, иницијаторка пилот-пројекта, који је брзо добио запажен публицитет у Холандији и широм Европе, пренео је недавно „Глас осигураника”. Слична ситуација је и у Америци и Аустралији, где се такође суочавају са проблемом не само збрињавања старијих већ и њихове изолованости.
И социолог Радмила Урошевић, координаторка Волонтерског сервиса Звездара и шеф одсека за социјалну заштиту београдске општине Звездара, сматра да решење за старију популацију није у њиховом измештању у издвојене просторе, јер ће се тиме само још више продубити јаз међу генерацијама.
– Недавно сам пред студентима Архитектонског факултета говорила о потребама сениора, који за њих пројектују отворене просторе за дружење, као што су дневни боравци, клубови, домови... Проблем је што ти простори нису, а требало би да буду, ваљана места за дружење. У њих би требало да долазе све генерације, не само припадници трећег доба. Ако није тако, онда сматрам да је по среди гетоизација старијих, што значи да су сениори генерацијски осуђени само на припаднике своје групе. Код нас је таква ситуација – истиче Радмила Урошевић и подсећа да је управо концепт Волонтерског сервиса Звездара међугенерацијски, као и да су његови волонтери припадници свих генерација.
– Када се млади укрсте са старијима, онда то буде од користи свима јер је сам живот инклузија. Такви пројекти, попут оних у Холандији или Шпанији, о међугенерацијском суживоту, дају заиста сјајне резултате и одлично функционишу, али код нас нажалост нису одрживи. Нема их, јер је на другачији начин постављен концепт социјалног становања – напомиње социолог и подсећа на то да иако можда нема услова за реализацију таквих замисли, емпатија ништа не кошта.
– Са саосећањем се човек не рађа, оно се негује. Ипак у друштву треба да постоји довољно прилика и програма који ће да споје различите генерације. Волонтерски сервис Звездара један је од таквих програма код нас – уверава Урошевићева.
Присуство младих начинило је од „Хуманитаса” један од најлепших и најтоплијих домова у коме би свако којем је таква брига потребна пожелео да борави.
Његови волонтерски сарадници (аранжман се односи само на узраст од 18 до 25 година) такође су задовољни, а неретко и изненађени открићем како старији људи могу да буду добри компањони. Умеју и они да се шале, а од њих се исто тако могу чути интересантне приче из њихових дугих живота.
Модел рада са старијима у овом холандском граду преузет је у међувремену, тачније у претходне три године, у истој или сличној варијанти, и у другим градовима. У Хелсинкију се за три апартмана у дому пензионера „Рудолф” пријавило 312 интересената, а понуда је објављена преко мреже „Фејсбук”. Боравак само троје младих новајлија под истим кровом са 134 староседеоца учинио је да су се већ после неколико месеци осетиле промене набоље. Осећај усамљености међу сениорима био је знатно ослабљен. Уочена је и боља комуникација међу станарима, а за своје младе комшије они су навели да их осећају као своје вршњаке и да нису ни знали да имају толико тога заједничког.
У Србији живи око 1.362.000 особа старијих од 65 година и има око 1,7 милиона пензионера. Тренутно ради 41 државни дом за старе са 8.960 корисника и има око 160 лиценцираних приватних кућа за „треће доба” у којима може да буде смештено око 6.700 особа. Ове установе социјалне заштите су безбедне за живот, али је проблем што има и оних домова, и то највише у Београду, који не испуњавају услове и законске прописе за рад. Новина је то да би већ почетком наредне године држава могла да почне да субвенционише боравак старијих и угрожених у приватним домовима.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.