Господар плаћеничке војске прави приватну ЦИА за Трампа
Како се шеф Беле куће стално жали да обавештајне агенције подривају његову владу, оснивач приватне америчке војске „Блеквотер” понудио се да оснује и приватну ЦИА која би била на располагању искључиво председнику САД. Ерик Принс, чији су плаћеници постали озлоглашени када су пре десет година отворили ватру на цивиле у центру Багдада, осмислио је шпијунску мрежу која би податке о збивањима у свету прослеђивала директно Доналду Трампу, заобилазећи званичне канале. Према сазнањима „Интерсепта”, Принс покушава да прогура параобавештајну агенцију која би Белој кући омогућила да избегне ЦИА, НСА, ФБИ и друге службе, наводна стецишта председникових непријатеља, између осталог и због тога што све тврде да је Москва покушала да му помогне на прошлогодишњим изборима.
Трамп окривљује обавештајну заједницу да је седмој сили достављала компромитујуће информације о члановима његовог изборног штаба, као када је медијима открила тајне сусрете трамповаца са Русима за време и после кампање. Када је схватио да ФБИ озбиљно истражује руски утицај на прошлогодишњим изборима, председник је сменио шефа федералних агената Џејмса Комија и наставио да о бироу говорио као о пристрасној организацији која је пропустила да истражи мејлове и фондацију Хилари Клинтон.
За ЦИА је изјавио да је неспособна да набави тачне информације и на њено чело поставио Мајка Помпеа, у кога има поверења, али ниједан од њих двојице не верује остатку запослених. У њима виде државу у држави, способну да саботира политику Беле куће, тврди „Интерсепт”. Осим са Трампом, Принсова шпијунска мрежа наводно би делила податке и са Помпеом, али не и са његовом службом.
Одговарајући на питање да ли је идеју о приватним обавештајцима узела у разматрање, влада је саопштила да није и неће. Поменути информативни сајт, међутим, сазнаје да су се званичници у авенији Пенсилванија упознали са понудом јер је она стигла од човека коме се не може рећи „не” још са врата. Принс је помагао Трампу, новчано у кампањи, а онда и саветима у такозваној прелазној влади која је трајала од победе на изборима до преузимања власти. У веома је присним односима са потпредседником Мајком Пенсом, који је величао учинак „Блеквотера” у Ираку и Авганистану и по тајним затворима за мучење осумњичених за тероризам. Зарадио је милијарде долара у послу са „Блеквотером”, који је у међувремену продао, али је новац имао и раније јер потиче из имућне породице републиканских донатора. Његова сестра Бетси Девос постала је министарка просвете у актуелној администрацији.
Пропусницу за улазак у Белу кућу могао би да има и Принсов партнер у послу са приватним шпијунима Џон Магвајер, дугогодишњи агент ЦИА који је такође био члан Трампове транзиционе владе. Њихов рад финансирали би индивидуални дародавци који подржавају актуелног шефа државе и сматрају да су председнику потребне Принсове несвакидашње услуге. Да би убедили Трампа да само њима може да верује, оснивачи приватне обавештајне мреже почели су да шире гласине о државним агенцијама. Међу њима је и она да ЦИА скрива информације од шефа Беле куће и да НСА, најпознатија по масовном прислушкивању које је открио узбуњивач Едвард Сноуден, надзире комуникације председникових синова Доналда и Ерика.
Принс рачуна на своје бивше псе рата који су учествовали у ликвидацијама припадника Ал Каиде, некадашње шпијуне, али и на своје садашње упосленике јер је, продавши „Блеквотер”, основао сличну компанију, „Фронтијер сервис груп”, са оперативцима опште праксе. Пре него што је понудио Трампу да га заштити ЦИА, Принс је нудио Нигерији да је спасе од терористичке организације Боко харам и Либији и Европи да их сачува од миграната. Иако није добила ове послове, компанија је због покушаја да се инфилтрира у Африци доспела на радар Обамине администрације. Оснивача „Фронтијер сервис групе” тада су истраживале управо оне службе којима он сада жели да буде конкуренција.
После скандала са убиством 17 ирачких цивила, најпознатији амерички плаћеник више није сарађивао са америчком владом. Уколико би се сада споразумео са Трампом, вратио би се у државни тим на велика врата. Да је тако нешто заиста могуће, постало је јасно и после недавног открића „Вашингтон поста” да се Принс у својству Трамповог неслужбеног изасланика на Сејшелима састајао са Путиновим емисаром.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.