Ухапшено 13 Бошњака због убијања Срба из Коњица
Од нашег дописника
Сарајево – Недавно хапшење 13 бивших, углавном високопозиционираних припадника Армије РБиХ, Територијалне одбране и полиције у Коњицу, осумњичених за ратне злочине над Србима, вратило је наду породицама жртава које скоро четврт века чекају да правосудне институције у БиХ казне оне који су убијањем и присилним протеривањем затрли трагове постојања Срба на подручју те херцеговачке општине.
Од 13 ухапшених Бошњака, које Тужилаштво БиХ терети за удружени злочиначки подухват, тројица су пуштена на слободу, а десеторици је одређен притвор због процене Суда БиХ да би могли утицати на сведоке.
Сви они су осумњичени за злочине почињене у пролеће и лето ратне 1992. године на подручју Коњица и другим местима у тој локалној заједници чији је крајњи резултат био „уклањање и присилно протеривање целокупне популације становништва српске националности са тог подручја”.
Само у насељу Брадина, надомак Коњица, у нападу који су извели 25. и 26. маја 1992, на кућном прагу су убили 36 ненаоружаних српских цивила, а у суседном селу Брђани још осам. Посмртни остаци 26 убијених, међу којима је најстарији био 78-годишњи Радомир Куљанин, а најмлађи 11-годишњи Срђан Жужа, пронађени су у масовној гробници у порти спаљене Цркве Светог вазнесења Христовог, на месту на коме данас о размерама тог злочина сведочи спомен-плоча на којој је уклесано 88 имена Срба, укључујући и она 44 убијена, такорећи у једном дану.
Симо Тушевљак
Главни инспектор координатор за борбу против тероризма, екстремизма и ратних злочина МУП-а РС Симо Тушевљак очекује брзо подизање оптужница и напомиње да са хапшењем тринаесторице није крај истрагама злочина на подручју општине Коњиц.
„Истрага ће бити настављена, очекујем проширење оптужнице и нова хапшења”, изјавио је Тушевљак за „Политику”, наводећи да му је жао што ти злочини нису давно процесуирани и што правду нису дочекали многи чланови породица жртава и неки од сведока, јер су у међувремену умрли.
У 53 извештаја које је, у вези са злочинима у Коњицу и околини, Тужилаштву БиХ доставила Полицијска управа Требиње, наводи се, између осталог, да је у осмишљеном злочиначком походу „убијено најмање 178 Срба”, да је кроз злогласне логоре, почев од Челебића, па до трачинског „Силоса” и Храснице, „прошло око 2.000 српских цивила”, те да је „уништено и до темеља спаљено 40 српских села и заселака”, као и „сви православни објекти”.
Осим спомен-плоче у порти обновљене цркве у Брадини, о трагичној ратној судбини коњичких Срба скоро 25 година сведоче и темељи њихових данас у коров зараслих кућа и имања. Пре рата у Коњицу је живело више од 7.000 Срба, а тренутно их има тек 300, углавном старијих. У Брадини, која делује сабласно, живе само два пензионера. Пре рата у том већинском српском селу живело је више од 700 Срба.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.