Биткоин грозница тресе Србију
Мало ко у Србији зна шта је заправо биткоин, али је све више њих којима ових дана постаје јасно да на трговању овим виртуелним парама може много да се заради. Али и да се изгуби. Јер, вредност биткоина последњих дана не престаје да лудује. „Фајненшел тајмс” јуче је навео пример како је у четвртак само у року од 20 минута вредност ове криптовалуте са 2.000 долара скочила на 19.000 долара и поново пала на 15.000 долара. То је чак 12 пута већа вредност од једне унце злата, која ових дана достиже тек 1.250 долара.
Када је у јануару 2009. године створен као компјутерски алгоритам његова вредност била је мања од једног цента. Ласло Хањец, програмер са Флориде успео је годину дана касније да наговори менаџмент пицерије „Папа Јонс” да у замену за 10.000 ових виртуелних новчића добије две пице. Они који су пре недељу дана купили један овај виртуелни новчић по цени од 7.000 долара двоструко су зарадили.
Стручњаци, међутим, упозоравају да је реч о спекулативном балону, који у сваком тренутку може да експлодира.
Иако овдашња правна регулатива биткоин не препознаје као валуту, овим виртуелним новцем тргује се и у нашој земљи.
У Београду постоје два ресторана у којима биткоином може да се плати јутарња кафа и доручак, али и неколико банкомата на којима виртуелни новац може да се мења за праве паре. На овдашњем тржишту послују и компаније чија је основна делатност трговина овом валутом.
Захтев за куповину биткоина подноси се преко сајта, а да би потенцијални купац примио дигитални новац неопходно је да на телефону или компјутеру инсталира апликацију „виртуелни новчаник”. Осим на сајту, биткоини могу да се купе или продају и на посебним банкоматима. Трећи начин да се постане власник биткоина је такозвано „рударење”, за то је неопходна и куповина скупе компјутерске опреме која кошта неколико хиљада евра, а која се састоји од рачунара и четири до пет графичких картица. Неопходно је да се заинтересовани „рудари” прикључе на биткоин мрежу и инсталирају посебан софтвер како би могли да почну са „рударењем”.
Купац биткоина уједно је и једини власник ове криптовалуте. Уместо банковног рачуна власник региструје биткоин адресу, односно низ од 27 до 34 слова и бројева. То је заправо виртуелно поштанско сандуче са ког се биткоини шаљу или примају.
Да је биткоин спекулативно средство, које је неке људе учинило врло богатима, рекла је пре неколико дана и гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.
„Биткоин нити је опште прихваћено средство размене, нити је јединица мере вредности робе и услуга, нити је чувар те вредности”, упозорила је Табаковићева.
Без обзира на хистерију која је захватила светску јавност када је о биткоину реч, Табаковићева је подсетила да се глобално на дневном нивоу овом криптовалутом у просеку обави три до пет пута мање трансакција него, на пример, у платном систему НБС.
Дејан Шошкић, професор Економског факултета, каже да раст вредности биткоина представља спекулативни балон.
– Оно чега треба да се плашимо јесте шта ће се догодити након што тај спекулативни балон експлодира. У историји економије постојало је неколико спекулативних балона, почевши још од 17. века када је у Холандији експлодирала цена лала и када је њихова вредност била нереално висока. И последњу – светску финансијску кризу изазвао је спекулативни балон чији су покретач биле нереалне цене некретнина. У овом случају, биткоин се не користи као колатерал за финансијске трансакције. Што у преводу значи да банке и друге финансијске институције нису инвестирале у биткоин и да са пуцањем овог спекулативног балона неће доћи до топљења имовине банака. Страдаће само приватни инвеститори – каже Шошкић.
Мудри улагачи свакако неће учествовати у овој хистерији која влада на тржишту, каже наш саговорник и додаје да је у последњих неколико недеља цена порасла само захваљујући психолошком фактору.
– Сваки пут када нека цена континуирано расте, увек ћете имати већи прилив инвеститора, који ће рачунати да ће на тој куповини у будућности моћи да зараде. То је у највећој мери подгрејало цену, питање је када ће тај балон експлодирати – упозорава Шошкић.
А да у овом послу може да се изгуби и пре него што цена биткоина на тржишту почне да пада сведочи и пример из региона. Власници биткоина у Словенији већ збрајају губитке. Платформа „Најс хеш” за рударење биткоина је хакована, а сумња се да је украдено више десетина милиона долара.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.