Топла вода из Обреновца стиже до Новог Београда
Деценијски сан о даљинском грејању на топлу воду из обреновачког ТЕНТ-а, захваљујући споразуму који је недавно потписан у Будимпешти између „Београдских електрана” и кинеске компаније „Power construction corporation of China”, коначно би могао да се оствари.
Први кораци ка реализацији идеје о градњи топлодалековода, која постоји још од краја седамдесетих година, направљени су деведесетих, али су, наводно због неисплативости пројекта, цеви повађене, а канали затрпани.
Нови пројекат, према речима Горана Алексића, директора „Београдских електрана”, концептуално има везе са некадашњим, али је модификован најсавременијим решењима како би данас био примењив, енергетски ефикасан и исплатив.
– Када је стари пројекат био актуелан, постојао је другачији техничко-технолошки контекст и није се довољно озбиљно схватала сигурност и безбедност снабдевања, као и значај енергетске независности – објашњава Алексић додајући да је нову студију оправданости урадио Иновациони центар Машинског факултета који је ангажовао стручњаке из области машинства, електроенергетике, економије и заштите животне средине…
Београдски систем даљинског грејања највише зависи од увозног природног гаса, а у случају веома ниских температура за догревање се користи мазут, означен као изузетно загађујући енергент. Рад постројења на ово гориво, по прихваћеним европским стандардима, после 2021. године је забрањен.
– Неопходно је да имамо моћан, домаћи извор топлотне енергије који ће да покрије базну потрошњу, а кад је хладно додатно ћемо користимо природни гас. То је један од кључних разлога што смо се поново вратили идеји која је започета пре неколико деценија и одлучили да је оживимо уз савремене технологије и примењујући искуства градова попут Прага, који се на сличан начин греје готово четири деценије – истиче Алексић.
Остварење пројекта би, према његовим речима, српској привреди могло да донесе посао вредан више од 110 милиона долара, због тога што ће 49 одсто посла бити поверено српским фирмама.
– Према идејном пројекту „Београдске електране” ће напунити топлодалековод између Обреновца и Новог Београда припремљеном, декарбонизованом водом. У ТЕНТ-у ће се та вода загревати у размењивачима топлоте прегрејаном паром, која се одузима из турбине, а онда ће се топловодом испоручивати до топлане на Новом Београду – објашњавају у „Електропривреди Србије” и додају да вода која ће се загревати за топловод нема везе са водом из Саве коју ова термоелектрана користи у производњи струје. Вода која је укључена у процес производње електричне енергије враћаће се у Саву загрејана као и раније.
– У ТЕНТ-у А се завршава један енергетски циклус, односно производња енергије. Она би се преко размењивачко-препумпне станице „Сава” предавала топлодалеководу, а препумпне станице у Бољевцима и Остружници би пребацивале базну топлотну енергију до топлане Нови Београд – прецизира Алексић додајући да ће кроз систем кружити око 60.000 кубика воде, колико има и у постојећој дистрибутивној мрежи „Београдских електрана”.
Топлотни губици у топлодалеководу од ТЕНТ-а до Новог Београда су, према студији оправданости, каже, занемарљиви.
– „Електране” у производњи топлотне енергије користе око 92 одсто природног гаса и око седам одсто мазута. Идеја је да енергија из Обреновца буде само базна енергија довољна за грејање половине садашњег конзума од 310.000 хиљада станова – каже Алексић и додаје да је систем даљинског грејања унапређен и да сада функционише у нискотемпературном режиму рада.
Да би се постојеће постројење прилагодило захтевима за испоруку топлотне енергије биће потребно више сложених захвата у ТЕНТ-у, објашњавају у ЕПС-у.
– Неопходно је инсталирати размењиваче топлоте у турбо-хали и све повезати у једну целину, цевоводима пречника до једног метра. Све те велике цевоводе потребно је „провући” кроз постројење које ради, неопходно је уградити и вентиле којима ће се прекидати доток од турбине до измењивача, а требало би да се ураде и евентуалне реконструкције турбина. На земљишту ТЕНТ-а, ван круга електране, биће изграђена топлотна подстаница „Сава” – кажу у ЕПС-у.
У процесу производње топле воде ТЕНТ ће, објашњава Алексић, производити мање струје, али и знатне количине топлотне енергије.
– Само у току грејне сезоне ТЕНТ-А би за производњу топлотне енергије користио 150 мегавата. Од тога би настало четири пута више, то јест 600 мегавата топлотне енергије која би стизала до Новог Београда. Пројекат подразумева да се ЕПС-у надокнади овај мањак у производњи електричне енергије, али и уз тај трошак оствариле би се уштеде од 43 милиона евра годишње, из чега би се плаћали оперативни трошкови и отплаћивале рате кредита – прецизира Алексић закључујући да је пројекат постављен тако да сам себе отплати из уштеда. Када се то деси, додаје, може се размишљати и о кориговању цена грејања, а стварају се и могућности даљег стратешког развоја Београда.
План предузећа је, каже директор „Београдских електрана”, да се у наредном периоду унапреди интерконекција између грејних подручја топлана „Нови Београд”, „Коњарник” и „Дунав” и изграде „резервоари” топлоте на више локација у Београду, тако да у бенефитима топлодалековода ужива што већи број корисника.
Онима који страхују за еколошке последице, Алексић поручује да студија није показала негативне еколошке последице у самом ТЕНТ-у, и истиче да ће топлана на Новом Београду трошити мање гаса и мање штетних материја емитовати у ваздух.
– Ако се ствари буду одвијале како је планирано, надамо се да радови могу почети идуће године, најкасније на пролеће 2019. године. Топлодалековод би требало да буде завршен за годину и по до две године, тако да очекујемо да би већ у сезони 2020. на 2021. годину био део система „Београдских електрана” – закључује Алексић.
Подземне цеви
Идејним пројектом је планирана изградња топлодалековода од новобеоградске топлане до изласка из Новог Београда, и то по постојећој траси некада изграђеног и избетонираног канала дугог 4,3 километра.
Нешто више од осам километара метарских цеви које су некад положене у канал, па из њега извађене, ипак неће моћи да буду употребљене. Због дугогодишњег пропадања, њихова највећа вредност било је то што су после поплава 2014. године употребљене за црпљење воде из копа „Тамнава – западно поље”. Нови топлодалековод дужине 28,7 километара чиниће најквалитетније и енергетски најефикасније предизоловане цеви које ће бити постављане под земљом. Користиће се највећи део претходно зацртане трасе, укључујући мост преко Саве надомак ТЕНТ-а, саграђен специјално за ту намену.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.