Примају плату, а стекли услове за пензију
Он је угледни универзитетски професор, иноватор, добитник бројних светских признања... Има 69 година и више од четири деценије радног искуства. По сили закона требало би већ четири године да буде у пензији. Али – није. То му је омогућио његов послодавац – високошколска установа која се са цењеним професором споразумела о наставку његовог рада.
Она има 64 године и безмало 40 година стажа. Од трећег доба дели је само година, а по броју година живота ова дама могла је да ужива у пензионерским данима већ три године. Не одмара се ипак од рада, јер јој тако више одговара, а и зато што је њен послодавац оценио да је преко потребна колективу. Не само да фирми доноси профит већ је малтене једина која се разуме у област којом се предано бави већ деценијама.
И поред испуњења оба услова за пензију, ово двоје стручњака и даље редовно зарађују плату упркос томе што су увелико зрели за пензију. Да комотно наставе да раде омогућила им је држава, позивајући се на законе о високом образовању и о раду. То значи да се ови „радници” ипак нису оглушили о прописе, и поред тога што је у одређеним деловима стриктно назначено да мушкарцима и женама, одмах после 65. рођендана (од 2018. за жене важи услов 62 године живота), аутоматски престаје радни однос, и то без обзира на то да ли се њима таква одлука допада или не.
На који је начин дефинисано да запослени, увелико спремни за пензију, могу да наставе да раде, без прекида радног односа?
– Закон о раду прописује да послодавац може да откаже уговор о раду запосленом који наврши 65 година и најмање 15 година стажа осигурања, али послодавац и запослени могу да се споразумеју да запослени настави да ради после стицања тих услова. Запосленом који испуњава услове за остваривање права на старосну пензију, а нема навршених 65 година и најмање 15 година стажа, послодавац не може по овом основу да откаже уговор о раду. То значи да запослени одлучује да ли ће наставити да ради или ће остварити право на пензију – прецизирају у Министарству рада и подсећају да је Закон о раду општи пропис о раду који се примењује на запослене који раде на територији Србије, код домаћег или страног правног, односно физичког лица, као и на запослене који су упућени на рад у иностранство од стране послодавца ако законом није друкчије одређено. Закон о раду се примењује и на запослене у државним органима, органима територијалне аутономије и локалне самоуправе и јавним службама, ако законом није друкчије одређено.
– На ову групу запослених примењују се посебни закони, а Закон о раду супсидијарно. Прописи који се примењују на запослене у здравственим организацијама и установама у области образовања су у надлежности Министарства здравља и Министарства просвете – подсећају у Министарству рада.
То је разлог због којег се неретко догађа да се на месту директора неке клинике, научног института, универзитетског професора налази особа која „гази” седму деценију живота.
У Министарству просвете објашњавају да уколико постоји потреба за наставком рада, наставнику у звању редовног професора који је стекао услов за старосну пензију може се продужити радни однос уговором са високошколском установом на одређено време до две године, уз могућност додатних продужења, а најдуже до краја школске године у којој навршава 70 година.
– Тај наставник мора да има и најмање 20 година радног искуства у високом образовању и да је након стицања звања редовног професора остварио резултате у научном раду, односно у уметничком стваралаштву и у развоју научно-наставног подмлатка на факултету. Национални савет за високо образовање утврђује ближе критеријуме за закључење уговора о раду након 65. године, а високошколска установа, односно универзитет, може статутом да пропише и додатне критеријуме – напомињу у Министарству просвете. Оваква правила постоје и у области здравства, али Министарство здравља није благовремено одговорило на питање наше редакције.
И послодавцима је такође дата могућност да продуже уговоре о раду онима за које сматрају да су им неопходни. Уговор о раду ипак најчешће продужују они који су сами себи газде, али се пракса чувања радне снаге и после њеног „истека рока” у Србији не догађа толико често.
У Републичком инспекторату за рад незванично сазнајемо да им се жале само они радници који су отказе добијали након што су испунили један услов за пензију, али ни таквих нема превише. И они подсећају да државни службеници по сили закона чим напуне 65 година одлазе у пензију, док у приватном сектору нема ограничења у погледу рада, па послодавац и запослени могу и другачије да се договоре.
– Ако му радник више није потребан, послодавац може да му напише решење о престанку радног односа. Таква одлука је коначна. Ипак, уколико жели да га задржи на старом радном месту, он може да му понуди споразум у којем мора јасно да прецизира до ког се датума радни век продужава. Ако то одговара и послодавцу и у интересу је запосленог, он може да настави да ради на тај начин и до краја живота. Таквих случајева у пракси ипак има веома мало – објашњавају незванично у инспекцији рада, и истичу да приватни послодавац може да прецизира ограничења о раду у својим интерним актима фирме или колективним уговором о раду.
– У статуту фирме могу да се поставе ограничења у погледу година живота запосленог па тако, рецимо, може да се назначи да у управном одбору могу да седе људи старији од 65. Могу да постоје и ограничења у раду менаџерског кадра. Све такве одлуке постају обавезујуће. Али, општи режим где се примењује Закон о раду потврђује да у приватном сектору нема ограничења у погледу рада, то јест да сваки запослени може да ради докле год то послодавцу одговара – напомињу надлежни.
До 2032. изједначавање услова за жене и мушкарце
Према Закону о ПИО који се примењује од 1. јануара 2015. године, прописано је да се услов за старосну пензију за жене осигуранике сукцесивно подиже сваке календарске године за по шест месеци. Године живота као услов за осигуранике жене увећаваће се до 2032. године када ће услови за жене и мушкарце бити изједначени – 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања. У Фонду ПИО прецизирају да се услови за превремену старосну пензију подижу до 2024, када ће такође бити изједначени за жене и мушкарце – 60 година живота и 40 година стажа осигурања. Од 1. јануара 2018. године услов за старосну пензију за жене биће 62 године и најмање 15 година стажа, а за мушкарце 65 година и најмање 15 година стажа.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.