Бес и љутња воде до превремене смрти
Научници Универзитета у Ајови утврдили су да људи који су увек љути и бесни на друге умиру раније и више оболевају од разних болести у односу на оне који су смирени и позитивно гледају на живот. Студија је показала да мушкарци између 20 и 40 година, који не знају да контролишу бес, имају један и по пут већу шансу да умру 35 година раније од оних вршњака који су смиренији.
Научници верују да се то дешава због повезаности са стресом јер адреналин који покреће стрес уништава ДНК, што може да проузрокује настанак смртоносних болести. Осећаји беса изазивају појачани одговор у амигдали, делу мозга који је повезан с инстинктима преживљавања. Бес и „љуте” емоције подстичу амигдалу да сигнализира појачано стање тескобе према остатку мозга и тела, повећавајући проток крви у ногама и срцу, што онемогућава опуштање.
Превише кортизола, хормона стреса, у организму доводи до поремећаја у равнотежи нивоа шећера у крви, притиска штитну жлезду и смањује густину костију, а истраживање показује да људи који су увек љути и малтретирају људе из окружења имају већу шансу да оболе од срчаних обољења, имају проблеме са варењем, више бора, тегобе због депресије и анксиозности…
Како истиче кардиолог професор др Вишеслав Хаџи-Тановић, код људи који су увек љути јавља се повишени стрес који често утиче и на појаву инфаркта срца.
– Бесни људи често потискују осећања, а имају навику да вичу на људе око себе и на тај начин се „празне”. Обично искале незадовољство на најближима. За појаву инфаркта је стрес главни фактор ризика, па тек онда хипертензија – каже др Хаџи-Тановић.
Интересантно је и да су научници из Харвардске школе за јавно здравље урадили једну студију у којој су анализирали стање плућа 2.000 мушкараца у року од осам година и утврдили да су плућа особа који се често љуте у много горем стању од оних који то нису радили. С друге стране, дерматолози са Универзитета у Рочестеру су утврдили да константна љутња може да поремети функцију коже, па долази чешће до појаве дерматитиса или псоријазе.
– Бесни и љути људи изражавају својим понашањем неко унутрашње незадовољство. Таква аутоагресија се одражава на стабилност читавог организма. Зато се јављају кардиолошке, малигне и психијатријске болести. Ови људи због сталне нервозе на неки начин доведу до појаве дисбаланса у свом телу, па се проблем испољи на оном месту које им је најслабија тачка. То се посебно односи на срчане болеснике, али и на оне који добију дијагнозу чира на желуцу или дванаестопалачном цреву – наглашава примаријус др Весна Јањушевић, директорка Дома здравља „Стари град”.
Да се не би разболели, лекари саветују бесним и увек џангризавим људима да промене своје понашање. Др Хаџи-Тановић каже да је за њих добар лек шетња или одлазак на пливање и вежбе, као и да треба „преписати” искуство из западних земаља када људи у петак после посла беже из града на викенд у природу како би се одморили од обавеза.
– Пре него што хистеришу и вређају на пример колегу, бесни људи када имају потребу да вређају друге најпре изађу да прошетају како би „охладили” главу. Важно је да себе убеде да проблем који имају не треба да представља за њих крај света и да за све постоји решење, а то није константна љутња и негативност. Сви имамо проблеме али је важно да научимо да се носимо са њима и да будемо позитивни. Добро је ићи и на антистрес програме – закључио је др Хаџи-Тановић.
За оне који не знају да контролишу бес саветују се одласци код психотерапеута, али и писање, јер кад на папиру искажу своја осећања људи се осећају растерећеније.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.