Три и по деценије дома на Бежанијској коси
Дом за старе „Бежанијска коса”, једна од четири државне куће за треће доба које припадају Геронтолошком центру „Београд”, наредне године обележиће три и по деценије рада. У објекту који је саграђен 1983. већ годинама је државна апотека, посебна по томе што је једини апотекарски пункт у Србији који ради под кровом установе социјалне заштите. Осим ове услуге, корисници дома, њих шест стотина, имају на располагању и продавницу, пошту, биоскопску салу, трафику, интернет кафе... Овај простор од данас је богатији за још 50 рачунара колико је центру даривала Војвођанска банка. Компјутерска опрема није нова, али је функционална и у наредним данима стићи ће и до свих осталих државних београдских домова за старе.
– Такав компјутерски кутак прошле године формиран је у вождовачком дому, а наредне ће бити отворен и интернет кафе у Стационару у Диљској улици – најављује Сузана Мишић, директорка Геронтолошког центра „Београд”.
На „Бежанијској коси” живи око 600 корисника чија је просечна старост изнад 80 година, док у Геронтолошком центру „Београд” укупно има 1.200 станара, распоређених у четири дома. Прва жена геронтолошког центра наглашава и да су корисници задовољни услугама које добијају поготово због медицинске неге и заштите која је на завидном нивоу.
– О њима брине 106 здравствених радника и 123 неговатељице. Они су нам преко потребни, јер од 1.200 корисника њих 850 захтева највиши степен подршке. До пре само десет година, однос је био обрнут. Само трећина станара је била зависна од туђе неге – присећа се Мишићева.
Карабурма - 220
Вождовац - 270
Бежанијска коса - 600
Стање у осталим домовима – два су на Карабурми и један на Вождовцу – стандардно је добро, јер се објекти редовно одржавају. У вождовачком кутку за сениоре имају проблем са кровном конструкцијом, исти случај је и са делом крова у Стационару у Диљској улици.
– Добра вест је да је у овој години из државне касе издвојено 80 милиона динара за обнову крова у дому „Бежанијска коса”. Конкурисали смо и код канцеларије за јавна улагања, тако да у 2018. очекујемо новац за обнову других објеката. Дуго нису реновирана купатила, инсталације су одавно дотрајале, као и пешачке стазе. Потребна нам је и новија медицинска и опрема за кухиње – набраја Мишићева и подсећа да се у минулим годинама радило на унапређењу здравствене опреме, па су за центар тако набављени ултразвучни и електроапарат за физикалну терапију, колор доплер...
У геронтолошком центру постоји и одељење за дементне, а оболели од Алцхајмерове болести могу да рачунају на стручну, лекарску и помоћ неговатељица на две локације у престоници – у Дому „Бежанијска коса” и Стационару на Карабурми. Услуга у просеку кошта око 40.000 динара месечно, али и поред тога суграђани веома тешко могу да обезбеде место за свог члана породице. Разлог је увек исти – недовољан број места за смештај оболелих, посебно оних покретних.
– Притисак је велики, капацитети ограничени. У овом тренутку 30 до 35 особа које пате од Алцхајмерове болести чека на смештај у нашу установу, али ми ту ништа не можемо да предузмемо. Од великог значаја би било да и локална заједница помогне, рецимо отварањем дневног боравка за старе – наводи Сузана Мишић и подсећа да у београдској установи има места за 62 покретна и 130 непокретних дементних особа.
Клубови окупљају 6.500 чланова
Под окриљем Геронтолошког центра „Београд” тренутно ради и 26 клубова за старе са 6.500 чланова, а до краја наредне године планирано је да у престоници буде у функцији 30 таквих кутака за сениоре. Постоји и 14 пунктова услуге „помоћ у кући” на коју може да рачуна око 2.500 корисника. Само у овој години списку корисника придружила се 431 нова особа. О свима њима брине 650 геронтодомаћица, али је и даље велики проблем листа чекања. Око чак 800 житеља главног града није укључено у овај програм. Цена сата рада геронтодомаћице није се мењала годинама и износи 26 динара.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.