Све мање спавамо и сањамо
Због брзог начина живота и бројних обавеза које имају, људи све мање спавају а притом ништа не сањају. Истраживачи су открили да у просеку свака трећа особа не спава довољно и нема никакве снове.
Та епидемија несањања није добра за психичко и физичко здравље људи, због чега после одређеног времена морају да потраже помоћ стручњака. У току дана мозак се претрпа информацијама а током процеса спавања се „чисти”.
Како преноси „Дејли мејл”, РЕМ фаза спавања више од свих осталих утиче на различите аспекте људске анатомије, па би на дуге стазе несаница могла да изазове и депресију.
Лекари појашњавају да док спавамо „пролазимо” кроз четири фазе спавања, које се понављају неколико пута, али сањамо углавном током четврте фазе, која се назива РЕМ. Упркос бројним истраживањима, стручњаци и даље не знају одговор на питање зашто заправо сањамо.
Нова студија је доказала да се највише одмарамо непосредно пре него што наступи РЕМ фаза.
Према речима пуковника професора др Ранка Раичевића, начелника Клинике за неурологију Војномедицинске академије, оваква истраживања су увек занимљива јер ово поље медицине увек нуди нека нова сазнања која су значајна како би се помогло пацијентима.
– Проблем је што многи људи сањају али се када устану тога не сећају. Чак и када урадимо дијагностичке прегледе и надгледамо их током ноћи на специфичним снимањима добијамо сличне налазе код оних који не могу да сањају и оних који то чине али се не сећају. Сигуран сам да постоји веза између оптерећености људи бројним обавезама и несањања – наглашава др Раичевић.
Истраживања показују да несаница и несањање доводе до повећања ризика од појаве упала, осетљивости на бол, гојазности и проблема са памћењем, али и деменције и Алцхајмерове болести. Научници повезаност неспавања, несањања и деменције, тумаче тиме да се током недостатка сна ствара специфичан хемијски процес који омета когнитивне функције и уништава одређене делове мозга. Зато се они у истраживањима воде кључном реченицом: Ако не сањамо, не можемо ни да памтимо.
– Сан троши одређену енергију и веома је важан али не мислим да је баш много штетно то ако лепо спавамо а не сањамо. Људи који сањају обично у сновима преживљавају неки догађај који им се догодио тог дана или нешто што их оптерећује, дакле преживљавају нешто. Дешава се, као у случају посттрауматског синдрома, да људи сањају стално нешто што су преживели негативно на пример у току рата – каже др Раичевић.
Посебан проблем имају особе које заспу без проблема али се у току ноћи пробуде и не могу поново да утону у сан. Тада обично гледају телевизор, играју игрице на рачунару, једу, читају књигу… А онда ујутру, потпуно уморни, крену да се спремају за посао и због умора тешко „изгурају” дан.
– У том случају постоји проблем изостанка одређене фазе спавања, најчешће дубоког сна који је најпродуктивнији за мозак. Последице такве појаве могу да буду опасне. Особа се најпре замара, што је води у депресију и психосоматске поремећаје. Зато је важно да се на време реагује. Таквим људима саветујемо да никако не спавају поподне и да се баве физичким активностима а уколико дуже време траје поремећај дајемо им да попију и одређене седативе. Најгоре је ако у таквом стању неспавања сваке ноћи много једу јер то додатно утиче на поремећај органа за варење – истиче др Раичевић.
Недовољно сна може да изазове хормонски дисбаланс, ослаби имунитет и доведе до тога да постанемо подложни разним врстама инфекција. Интересантно је да од 36 до 58 одсто људи који имају проблеме са спавањем пате и од мигрене. Уколико неко дуже време пати због поремећаја сна, може да има замагљени вид, или да доживи то да му се пред очима појављују двоструке слике. У овом случају треба да буду забринути и људи који су нон-стоп болесни од разних прехлада а не знају разлог томе. Лекари упозоравају да недовољно сна и ту има кључан утицај.
Истраживања показују да људи у просеку спавају око 6, 8 сати и да касно одлазе на починак. Идеално би било када би се на спавање ишло око 22 сата и устајало око седам часова.
Шта нам говоре снови
Снови представљају заправо краљевски пут у несвесно, што је дефинисао Сигмунд Фројд, објашњава психолог Александра Јанковић. За људе који имају проблема са сновима важну улогу имају психолози и психотерапеути који им помажу да проникну у проблеме који их муче, а рефлектују се кроз снове. Често се код људи у сновима појављују фрустрације и несвесне потребе, а људи се некад похвале и тиме да су имали пророчке снове.
– Ако је неко нешто сањао а то се обистинило, не значи да је он пророк и не треба себе да глорификује. Ту је реч о продору несвесних садржаја који нису под свесном контролом. У сновима се иначе појављују задовољења неких наших жеља. На пример, дете желе да добије бицикл и сања да је управо добило тај поклон. Код одраслих је ситуација нешто другачија јер не знају сви људи шта тачно желе. Често они који имају страх од смрти сањају преминуле особе – истиче Јанковићева.
Дешава се да људи који увек желе да се представе у најбољем светлу не желе да се суоче са сопственом рањивошћу на јави па зато сањају нешто на шта су „слаби”. Кључно је да се особа запита зашто нешто сања. Рецимо, ако сања да не може да потрчи чињеница је да се негде „закочила” у животу. Препорука није да се на бапски начин, каже наша саговорница, тумаче снови већ да се потражи помоћ стручњака.
– Ако не желе да дођу код психолога, нека се повере блиском пријатељу. Дешава се некад да у разговору схвате да имају исте снове. А они који уопште не сањају су у другој врсти проблема. То се дешава зато што се људи све више запуштају, мало се баве собом и имају занемарену менталну хигијену – закључила је Јанковићева.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.