„Дувански” и „пивски” динар – помоћ за оболеле од ретких болести
Уколико би се од сваке паклице цигарета издвајало само два динара сакупило би се око две милијарде динара годишње, чиме би се уз 1,5 милијарди динара планираних за лечење ретких болести у 2018. години покрило лечење 80 одсто оболелих грађана. Иницијативу за овакав начин финансирања ретких болести поднела је Министарству здравља Национална организација за ретке болести Србије (НОРБС) и она укључује предлог да се „дувански динар” који је постојао до пре неколико година поново уведе и та средства одвајају за лечење ретких болести, али и да се уведе „пивски динар” и на тај начин додатно увећају финансије за лечење ових обољења.
Давор Дубока, извршни директор НОРБС-а, каже да они већ годинама предузимају кораке како би се за оболеле од ретких болести за које постоје терапије обезбедио новац за лечење.
Број ових пацијената је јако мали, а када постоје терапије су најчешће веома скупе. Због тога је Министарство здравља 2012. године на иницијативу НОРБС-а направило посебну „буџетску линију” за лечење ретких болести.
– Сваке године је одвајано све више средстава, али је са развојем нових терапија за ретке болести постало јасно да је неопходно пронаћи додатне изворе финансирања, како би што већи број особа био лечен – додао је Дубока.
У Министарству здравља наглашавају да су у свакодневном контакту који су остварили са удружењем пацијената, представници НОРБС-а понудили предлог са неколико опција које би могле да помогну да се обезбеде додатна средства. Један од предлога је поновно увођење „дуванског динара”, који је оцењен као најреалнији.
– Анализе су показале да би се таквим издвајањем (динар од паклице цигарета), као и успостављањем „пивског динара” могло обезбедити довољно средстава за готово 90 одсто неопходних терапија за оболеле од ретких болести. О овој теми ће се још разговарати са свима који треба да учествују у доношењу такве одлуке као што су Министарство финансија, дуванска и пивска индустрија – наводе у надлежном министарству и подсећају да до 2012. године оболели од ретких болести нису били препознати у систему и да се за њихове терапије нису издвајала средства. Тада је први пут опредељено 120 милиона динара, да би се касније та средства увећавала, а посебно у последње две године. У 2016. години одвојено је 600 милиона, у 2017, чак 1,1 милијарда, а у наредној се планира издвајање 1,5 милијарди динара.
Иако не постоји званичан податак сматра се да је годишње за лечење ретких болести потребно издвојити око пет милијарди динара. Осим тога, приоритет НОРБ-а у наредном периоду биће и успостављање критеријума за добијање статуса центра за ретке болести, рад на смањењу пе-де-веа на лекове и обезбеђивање допунских извора финансирања.
Ретка болест подразумева свако обољење које се јавља код једне од 2.000 особа. Према процени Европске организације, шест до осам одсто има неку ретку болест.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.